Jak budowano Teatr Ziemi Rybnickiej? Unikatowy album stworzony w latach 60-tych dekady przeleżał na strychu
Teatr Ziemi Rybnickiej świętuje 60-lecie istnienia. Niedawno do instytucji trafił niezwykły album, stworzony w latach 60-tych przez uczniów rybnickiej szkoły, w którym udokumentowano jak budowano Teatr. To prawdziwa perełka!
Teatr Ziemi Rybnickiej szykuje się do jubileuszu
Wyjątkowy album trafił do Teatru Ziemi Rybnickiej. I to w roku jubileuszowym, bo placówką świętuje 60-lecie istnienia. W albumie są m.in. zdjęcia dokumentujące czasy budowy i początki działalności teatru. Co wiemy na temat jego autorów?
Michał Wojaczek: Ten album wykonali uczniowie drugiej klasy Technikum Mechanicznego w Rybniku. Świadczy o tym zapis końcowy krótkiego wywiadu z pierwszym dyrektorem Teatru Ziemi Rybnickiej, który ten wywiad był przeprowadzony dnia 2 kwietnia 1965 roku, czyli prawie pół roku po otwarciu teatru. Stworzenie takiego albumu pokazuje, jak teatr był ważny dla całej społeczności miasta Rybnika, do tego stopnia, że młodzież ucząca się w technikum stworzyła taki mały pomnik historii tego teatru, zapisany na kartkach papieru. Jak widać wydany w bardzo piękny sposób, pismem kaligraficznym. Jest to wszystko przemyślane i ten album leżał na strychu w dzielnicy Ligota.
Album został jakiś czas temu odnaleziony w tym domu i trafił do biblioteki w jednej z rybnickich szkół.
Michał Wojaczek: Pani bibliotekarka właśnie z tej szkoły, przyszła do mnie na spotkanie i wyciągnęła tą perełkę świadczącą o historii naszego pięknego, rybnickiego teatru. Jest kilka zdjęć, kilka faktów historycznych. Jedno zdjęcie naprawdę wyjątkowe, które pokazuje w jaki sposób budowano teatr, w jaki sposób stawiano rusztowania i to naprawdę zdjęcie wyjątkowe. Tym bardziej wyjątkowe, że mamy w tym roku jubileusz i szykujemy album o architekturze teatru, który ujrzy światło dzienne w grudniu bieżącego roku. To zdjęcie na pewno w tym albumie się znajdzie, bo to jest jedyne zdjęcie pokazujące proces technologiczny budowy teatru. Ma wielką wartość.
W samym albumie nie brakuje starych fotografii, dokumentujących początki działalności artystycznej rybnickiego teatru:
Michał Wojaczek: Dużej części przedstawiającej działalność filharmonii ROW, bo tak naprawdę teatr powstał dzięki działalności filharmonii ROW. Był to był naprawdę znakomity zespół, który potrzebował miejsca. W czasach przed Teatrem Ziemi Rybnickiej próby odbywały się w sali sportowo-widowiskowej Technikum Górniczego, bo tamta sala miała wtedy takie funkcje, odbywały się tam koncerty. Sukcesy tego zespołu spowodowały zastanowienie się ówczesnych władz Rybnika nad tym, że jednak miasto powinno stworzyć Dom Kultury. Potem ten pomysł się rozrastał do większych rozmiarów i tak powstał projekt Teatru Ziemi Rybnickiej. To naprawdę wybitne dzieło trzech znakomitych architektów znanych jako grupa „Zielone Konie”, który to zespół stworzył ten obiekt, dużą część Katowic czy osiedle uzdrowiskowe w Ustroniu.
Jubileusz Teatru Ziemi Rybnickiej zostanie zainaugurowany w październiku w czasie Rybnickich Dni Literatury.
Czytaj także:
- Człowiek tonie po cichu… Policjanci z Rybnika przygotowali specjalny spot na temat bezpieczeństwa nad wodą
- Zamiast aut pojadą rowery. Nowa ścieżka rowerowa przy ulicy Żorskiej w Rybniku
- Mieszkania przy Hallera w Rybniku gotowe. Kiedy lokatorzy dostaną klucze? r