Jak dbać o pszczoły? Szkoła pszczelarska w Gorzycach już działa [FOTO]
Szkoła pszczelarska w Gorzycach - otwarta. To pierwsza taka placówka w regionie, która kształcić będzie przyszłych pszczelarzy ale jej oferta kierowana jest także do pszczelarzy, którzy mają już spore doświadczenie, ale nadal chcą zdobyć fachową wiedzę pod okiem wybitnych specjalistów.

Szacowany czas czytania: 02:59
Szkoła pszczelarska w Gorzycach oficjalnie uruchomiona
Skąd pomysł utworzenia szkoły? Mówi prezes koła pszczelarzy w Gorzycach, Kamil Chromik:
Kamil Chromik: Jest to nasza inicjatywa, głównie po to, żeby pszczelarze – których jest coraz więcej i młodych i już tych doświadczonych – żeby mieli gdzie się kształcić. Wiadomo, pszczelarz może założyć sobie pasiekę, nikt nie weryfikuje czy tą wiedzę posiada, nie posiada, czy potrafi po prostu się pszczołami zająć, a tych miejsc gdzie można się poduczyć, gdzie można zdobyć tą konkretną, fachową wiedzę dodatkowo potwierdzającą egzaminem państwowym jest mało. Tutaj na naszym terenie takie szkoły nie istnieją. Jeździli nasi pszczelarze do Charbielina, czyli ponad 100 kilometrów w jedną stronę po to, żeby taką szkołę ukończyć i padła propozycja spróbujmy tutaj u nas, w Gorzycach uruchomić właśnie taką szkołę.
Gdzie i jak długo kształcić się będą pszczelarze? Mówi sekretarz koła pszczelarzy w Gorzycach, Wioletta Chromik:
Wioletta Chromik: Szkoła będzie trwała cały rok, do przyszłego stycznia. Egzamin będzie również w styczniu. Te zajęcia będą odbywać się albo w Osinach w świetlicy, albo w Gorzycach w GOK-u, to zależy też od terminu. Wszystko kończy się egzaminem państwowym w Charbielinie, tam nasi pszczelarze będą zdawali egzamin, który będzie potwierdzał kwalifikacje pszczelarza oraz będzie miał tytuł rolnika.

W szkole pszczelarze będą spotykali się raz w miesiącu ale co tydzień będą mieli także kilka godzin zajęć online. Czego konkretnie będą się uczyli?
Kamil Chromik: Głównie pszczelarze będą się uczyć jak o te pszczoły dbać i jak poprawnie przezimować pszczoły, bo teraz jest to największym problemem. Będziemy uczyć tego co robić, jakie zabiegi przeprowadzać, żeby ta zimowla przyszła dobrze. Będziemy się uczyć jak na swoje własne potrzeby wychować sobie matki, rozwijać tą pasiekę i obliczać pożytki pszczele na przykład w okolicy, oraz jak sprawdzić co te pszczoły mogą w okolicy zbierać? Wiedza jest naprawdę z różnych dziedzin z apiterapii, czyli jak te produkty pszczele wpływają na nasze życie.

Dodajmy, że jednym z głównych wykładowców w szkole będzie mgr inż. zootechnik, specjalista do spraw pszczelarstwa, właściciel Kujawskiego Centrum Pszczelarskiego, Marek Podlewski. Sprawdźmy jeszcze co o tej porze roku słychać u pszczół:
Kamil Chromik: Za oknem jest słoneczko i jest fajna temperatura, więc pszczoły wylatują, już pierwsze obloty za nimi. Budzą się do takiego rozwoju i wchodzimy właśnie w taki okres już mocno rozwojowy. Jak tylko temperatura będzie powyżej 8-10 stopni, to te pszczoły już zaczynają pracować, rozwijać się tak, żeby gdzieś tam już w kwietniu, końcem kwietnia, być w takiej bardzo dużej sile, żeby mogły pracować i znosić miodek.
Dodajmy, że w pierwszych, otwartych zajęciach szkoły pszczelarskiej w Gorzycach, wzięło udział ponad 50 osób, ponad 30 już zapisało się na zajęcia.
Czytaj także: