Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak długo transgraniczni czekają na testy?

Facebook Twitter

Jak długo pracownicy transgraniczni czekają na wyniki testów? Do naszej redakcji napisała Małgorzata, która twierdzi, że jej mąż i szwagier czekają już prawie tydzień. W laboratorium, do którego zgłosili się na badania zapewniano, że wynik będzie znany maksymalnie po 72 godzinach.

Zapytaliśmy o to w Stowarzyszeniu Olza w Cieszynie, które zajmuje się sprawą powrotu Polaków do pracy po czeskiej stronie. Dyrektor biura, Bogdan Kasperek, mówi, że to sporadyczne przypadki, zazwyczaj czas oczekiwania to dwa dni:

W Republice Czeskiej i w ogóle i u nas w kraju przecież wykonywanie tych testów jest głównie na potrzeby pracowników, a od momentu pobrania wymazu do momentu okazania testu nie może upłynąć więcej niż 72 godziny, więc wykonanie testu w przedziale dłuższym niż dwa dni, nie spełnia tego, co podstawowe- oczywiście poza tym, że się dowiemy, że jesteśmy zdrowi- ale wiadomo, że ludzie wykonują ten test po to, by go okazać na granicy, po to by móc bez konieczności kwarantanny te granice przekraczać i móc dojeżdżać do pracy.

Stowarzyszenie Olza poleca robienie testów w Czechach. Jest przede wszystkim taniej:

Zarówno w tej publicznej służbie zdrowia, jak i te w podmiotach prywatnych. Różnica jest naprawdę dość spora, ponieważ w publicznej służbie zdrowia, bez konieczności wykonywania dodatkowych jeszcze zaświadczeń, wystawiania dodatkowych dokumentów, ten test nie przekracza poziomu 2 500/2 600 koron, co łatwo policzyć, że oscyluje w okolicach 400-420 złotych. Natomiast prywatne laboratoria w Ostrawie wykonują te testy za kwotę 1 700 koron.

Bogdan Kasperek, dyrektor Stowarzyszenia Olza w Cieszynie

Ten ostatni sygnał z Ostrawy jest sprawdzany, jeśli pracownikom cieszyńskiego stowarzyszenia uda się potwierdzić tę cenę, przychodnia zostanie dodana do listy placówek polecanych do wykonywania testów przez pracowników transgranicznych. Lista jest stale aktualizowana na profilu Stowarzyszenia Olza w mediach społecznościowych. Co ważne: czeska straż graniczna preferuje zaświadczenia z czeskich placówek:

Proszę się postawić też w ich sytuacji i jeżeli mają test wykonany w Czechach, łatwo mogą zweryfikować, jeżeli coś jest niejasnego, bo przecież to się może zdarzyć, stąd też znakomita większość pracowników transgranicznych decyduje się jednak na ich wykonanie w granicy czeskiej. Między innymi nie są konieczne dodatkowe zaświadczenia w języku czeskim.

Takie zaświadczenie to dodatkowy koszt w wysokości około 50 złotych.

Więcej o sytuacji pracowników transgranicznych: TUTAJ.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj