Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak dopasować sofę do salonu? Porady eksperta [materiał partnera]

Facebook Twitter

Urządzasz salon? Zależy ci na stworzeniu przytulnej i stylowej strefy wypoczynkowej z wygodną sofą w roli głównej? W sklepach meblowych dostępne są różnorodne sofy. Jaka sprawdzi się w twoim salonie? A może lepiej wybrać narożnik albo cały zestaw wypoczynkowy? Sprawdzamy.

Od czego zacząć poszukiwania sofy?

Na początek warto zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić sofa w naszym salonie. Z reguły od mebli wypoczynkowych oczekujemy estetyki podkreślającej wystrój wnętrza, wygody siedzenia i leżenia, wytrzymałości na lata oraz łatwości w czyszczeniu. Jeśli nie posiadamy w domu odrębnego pokoju gościnnego albo nasz salon pełni rolę sypialni, warto poszukać sofy z funkcją spania.

Kolejny ważny aspekt to rozmiar. Meble wypoczynkowe powinny być gabarytowo dopasowane do dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Oczywiście im obszerniejsza sofa, tym więcej wygody dla większej liczby osób oraz zwierzaków. Ale nie zagracajmy wnętrza – co z tego, że będziemy mieć wielką sofę, jeśli ciągle będziemy potykać się o pozostałe meble? Zbyt duży wypoczynek przytłoczy przestrzeń i ograniczy swobodę poruszania się po pomieszczeniu.

Trzecia istotna rzecz to design. Zastanówmy się, jaki model spójnie wpisze się w posiadaną czy planowaną aranżację. Weźmy pod uwagę przede wszystkim styl wykończenia mebla, kolorystykę oraz zastosowane materiały.

Jeśli w naszym domu mieszkają małe dzieci albo zwierzęta, które wskakują na kanapę, koniecznie zwróćmy uwagę na właściwości tapicerki. Powinna być wytrzymała, plamoodporna, nieścierająca się i łatwa w czyszczeniu.

Jak konkretnie dopasować sofę do metrażu salonu?

Na wybór mebli wypoczynkowych – na ich rodzaj, ilość i gabaryty, w decydującej mierze wpływa metraż salonu. Jeśli nasze wnętrze jest niewielkie, rozejrzyjmy się za minimalistycznymi sofami dwuosobowymi albo kompaktowymi narożnikami w kształcie litery L. Nowoczesne sofy do salonu zazwyczaj posiadają prostą, lekką wizualnie formę, która świetnie sprawdza się na małym metrażu. Nie grozi nam przytłoczenie przestrzeni. Warte uwagi są zwłaszcza małe sofy rozkładane, ponieważ kilkoma ruchami można je zamienić w pełnowymiarowe łóżko.

Jeżeli dysponujemy przestronnym salonem, możemy uwolnić kreatywność i poeksperymentować z różnymi meblami czy konfiguracjami

– mówi specjalista ds. projektowania wnętrz w Salonach Agata.

Często proponujemy klientom zestawienie sofy oraz dwóch foteli. Sprawdzoną propozycją do przestronnych wnętrz jest także obszerny, modułowy narożnik w kształcie litery U

– dodaje.

Ostateczna kompozycja oczywiście zależy od posiadanej wizji aranżacyjnej i specyfiki naszego salonu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór mebli wypoczynkowych z bardziej rozbudowanej kolekcji. W przyszłości, w razie potrzeby, można łatwo powiększyć zestaw – bez ryzyka niespójności.

Czym kierować się, wybierając design sofy?

Kierujmy się obecnym lub planowanym wystrojem salonu oraz własnymi gustami. Przy czym starajmy się wybierać modele o ponadczasowym designie. W salonach meblowych znajdziemy sofy zaprojektowane we wszystkich modnych obecnie stylach. Do wyboru pozostają m.in. sofy nowoczesne o prostych, geometrycznych liniach czy modele pikowane na drewnianych nóżkach w klimacie scandi lub glamour. Znajdziemy też obite skórą klasyki czy efektowne kanapy w stylu Chesterfield, dedykowane aranżacjom angielskim.

Sofy do salonu – podsumowanie

Na etapie poszukiwania mebli wypoczynkowych do salonu najważniejszy jest właściwy wybór ich rodzaju, gabarytów, stylu wykończenia i funkcji. Jeśli mamy wątpliwości, zwróćmy się o pomoc do dekoratora lub projektanta wnętrz albo doradcy klienta w dobrym salonie meblowym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022