Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak działają agencje pracy tymczasowej w Polsce? Odpowiedź może was zaskoczyć! [materiał partnera]

Facebook Twitter

Agencje pracy tymczasowej pomagają w znalezieniu zatrudnienia na określony czas. Pośredniczą między pracodawcami a osobami chętnymi do podjęcia pracy. Chociaż kojarzą się głównie z pracami sezonowymi, często rekrutują pracowników administracji, marketingu czy sprzedaży. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Jak działają sprawdzone agencje pracy – zadania i obowiązki

Zastanawiasz się jakie zasady działalności i obowiązki ma agencja pracy? W tym przypadku można odwołać się do ustawy z 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy szczegółowo określają zakres świadczonych usług, a także wszelkie konieczne do spełnienia warunki. Co istotne, każda agencja zatrudnienia prowadzi działalność skupiającą się na świadczeniu jednej lub kilku, lub wszystkich niżej wymienionych usług.

Po pierwsze – pośrednictwo pracy. Mamy tutaj na myśli wszelkie działania polegające na udzielaniu pomocy osobom poszukującym zatrudnienia oraz pracodawcom w pozyskiwaniu kadry o określonych klasyfikacjach zawodowych. Dalej można wymienić pozyskiwanie i upowszechnianie ofert pracy oraz informowanie pracowników i pracodawców o możliwych zmianach na lokalnym rynku pracy. Na koniec należy wspomnieć o kierowaniu osób do pracy za granicą oraz sprowadzaniu obcokrajowców do pracy na terenie Polski.

Druga kwestia to doradztwo personalne, polegające m.in. na przeprowadzaniu szczegółowej analizy zatrudnienia w danej firmie. Również weryfikacja kompetencji pracowników oraz sprawdzania predyspozycji kandydatów do pracy należy do zadań profesjonalnej agencji pracy. Doradztwo personalne przejawia się także poprzez wskazywanie możliwych źródeł i metod pozyskiwania personelu.

Agencja pracy tymczasowej – czym się zajmuje?

Agencje pracy świadczą usługi polegające na zatrudnianiu pracowników tymczasowych, a następnie kierowaniu ich do pracy u tzw. pracodawcy-użytkownika. Każda polska agencja pracy tymczasowej kieruje się tutaj przepisami ujętymi w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Przy zawieraniu umów o pracę tymczasową mamy do czynienia z trzema stronami: agencją zatrudnienia, pracownikiem i pracodawcą-użytkownikiem.

Szybkie zmiany na rynku pracy sprawiają, że pracodawcy coraz częściej stosują innowacyjne metody pozyskiwania pracowników. Już samo przeniesienie obowiązków związanych z rekrutacją na biuro pracy tymczasowej znacznie odciąża firmowy dział HR.

Co pracodawca może zyskać dzięki agencji pracy?

Pracodawca przede wszystkim może przekazać agencji pracy znaczną ilość zadań. Agencje zatrudnienia niejednokrotnie prezentują bardzo szeroki profil działalności, czego przykład stanowi KONO. Grono specjalistów z prezesem Łukaszem Końpą już od 2005 roku oferuje wiele usług dotyczących wielu obszarów HR. W tym miejscu można wymienić m.in. outsourcing i leasing pracowniczy, pośrednictwo pracy, head hunting oraz staff service.

Planujesz zatrudnienie obcokrajowców? Agencja KONO.jobs posiada szeroką sieć kontaktów za granicą oraz współpracuje z biurami na terenie Ukrainy. Pomoże w zorganizowaniu transportu, uzyskaniu Kart Pobytu i niezbędnych pozwoleń oraz udzieli wsparcia prawnego.
To jednak nie wszystko. Wśród zalet współpracy z agencją zatrudnienia można wymienić m.in. dostęp do nieograniczonej bazy kandydatów o określonych kompetencjach oraz odciążenie firmowego działu kadrowego. Wszystkie sprawy formalne, w tym kwestia rozliczeń z ZUS i Urzędem Skarbowym i prowadzenie dokumentacji pracowniczej, pozostają po stronie agencji. Oznacza to znaczną redukcję kosztów związanych rekrutacją i zatrudnieniem pracowników.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj