Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jak działają urzędy w regionie?

Facebook Twitter

Umożliwienie mieszkańcom załatwienia ważnych spraw. To zapis w rozporządzeniu mówiącym o otwarciu urzędów administracji publicznej od środy, czyli od 22 kwietnia. To jeden z elementów łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Ale jak podkreślają urzędnicy - to nie oznacza otwarcia drzwi dla mieszkańców. Jak działają urzędy miast i gmin w naszym regionie?

W zasadzie większość urzędów w naszym regionie pracuje tak jak dotychczas, ponieważ choć nie było do nich bezpośredniego wstępu, to każdy mieszkaniec mógł załatwiać swoje sprawy, czy to telefonicznie, drogą mailową czy pocztą tradycyjną. Można też było umówić się z urzędnikiem na konkretny termin, by np. odebrać dowód osobisty. I ta forma kontaktu wciąż jest preferowana.

Przed urzędami stoją skrzynki podawcze, do których można wrzucać wnioski i dokumenty – warto z tego korzystać. Nie wprowadzono bezpośredniej obsługi mieszkańców przez urzędników, jeśli dochodzi do takiej sytuacji, to są to sprawy losowe, wyjątkowe, np. konieczność rejestracji zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego czy właśnie konieczność odebrania dokumentu osobiście. Tak jest w Wodzisławiu czy Raciborzu. Jastrzębski magistrat dokładnie wylicza sprawy, w których można umówić się z urzędnikiem na spotkanie w wyznaczonym przez niego terminie: to po to, by uniknąć tłumów i kolejek w urzędzie. To np. wydawanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych, pozwoleń na budowę, decyzji środowiskowych czy decyzji zezwalających na usunięcie drzew lub krzewów.

W środę (22.04.) na Konwencie Miast i Gmin powiatu wodzisławskiego dyskutowano o tym, kiedy urzędy powinny otworzyć szerzej drzwi mieszkańcom. Termin, który się pojawił to tuż po weekendzie majowym, ale pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna oraz decyzje rządu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2020