StartWiadomości Wiadomości dnia

Jak głosować w niedzielnych (21.10.) wyborach samorządowych? Sprawdź!

W wyborach do rady miasta, powiatu i do sejmiku województwa, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony, obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata – głosować można tylko na jedno nazwisko. Tylko w przypadku gmin do 20 tysięcy mieszkańców oddaje się głos na kandydata, a nie na listę.

W przypadku decydowania o tym, kto zostanie prezydentem, burmistrzem, czy wójtem: głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” obok nazwiska osoby, na którą wyborca głosuje. Jeżeli zarejestrowano tylko jednego kandydata – głosując za jego wyborem stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK”, a jeżeli przeciwko – w kratce oznaczonej słowem „NIE”.

Wyborcy ujęci w spisie mogą głosować osobiście w lokalu wyborczym. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Mieli prawo wyznaczyć też pełnomocnika, podobnie jak wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.

Zostaw komentarz