Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak gminy przygotowują się do rewolucji śmieciowej?

Facebook Twitter

Niespełna dwa miesiące pozostały do wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej. Od 1 lipca właścicielami śmieci produkowanych przez mieszkańców staną się gminy i to one będą odpowiedzialne za wywóz odpadów. Czy są przygotowane do zmian?

W Czerwionce-Leszczynach coraz bliżej rozstrzygnięcie przetargu, w którym wyłoniona zostanie firma zajmująca się odpadami w mieście. Na zmiany, jakie nastąpią od pierwszego lipca, burmistrz Wiesław Janiszewski, oczekuje odczuwając lekki niepokój:

Z wielkim niepokojem czekamy na to, kto będzie wywoził śmieci. Wiemy – i to jest pewne – że od 1 lipca właścicielem śmieci będzie gmina, w związku z tym problem śmieci będzie stał po jej stronie. Ale myślę, że jeśli będzie to dobry przedsiębiorca, dobra firma, to i polityka śmieciowa się poprawi.

Na przetarg czeka także Pszów:

Na pewno w ramach tego przetargu mieszkaniec dostanie darmowe worki na segregację i też pierwszy kosz zapewni firma. Jeśli śmieci będzie więcej, to mieszkaniec będzie musiał sobie zakupić sam.

Mówi burmistrz Pszowa, marek Hawel. W Kornowacu są już po przetargu, śmieci wywozić będzie firma z Raciborza.

Jesteśmy po przetargu, wygrało u nas przedsiębiorstwo komunalne z Raciborza. Mieliśmy trzy oferty w sumie. Teraz mamy na półtorej roku zapewnionego wykonawcę i mam nadzieję, że dojdzie do fajnej obsługi.

Mówi wójt Grzegorz Niestrój. Sporo firm bije się o wywożenie śmieci rybniczan. Do przetargu stanęło aż 7 przedsiębiorstw. Rozstrzygnięcie ma nastąpić w najbliższym czasie. Mówi Lucyna Tyl rzecznik magistratu:

To w większości firmy z naszego najbliższego otoczenia, właściwie wszystkie są z województwa śląskiego. W tej chwili oferty są sprawdzane, więc myślę, że już w najbliższym czasie będzie wiadomo, kto będzie obsługiwał miasto pod względem wywozu odpadów komunalnych. Wygrywa oczywiście cena, najniższa cena.

Mieszkańcy w większości przypadków zapłacą za wywóz śmieci więcej niż obecnie, ale będzie to stała stawka bez względu na ilość produkowanych odpadów. Natomiast na mniejsze rachunki mogą liczyć ci mieszkańcy, którzy zamierzają śmieci segregować.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024