Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Jak idzie budowa MDK w Rybniku? Byliśmy w środku Młodzieżowego Domu Kultury

Facebook Twitter

Po 38 latach Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku doczeka się własnej siedziby. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie z końcem kwietnia obiekt w sercu osiedla Nowiny oddany zostanie do użytku. Sprawdziliśmy jak idzie budowa MDK.

Czas na Twoją Miejscowość. Jak idzie budowa MDK w Rybniku?

Jak idzie budowa MDK. To już etap wykończeniowy

Pierwotnie otwarcie nowego Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku planowano jesienią ubiegłego roku, potem przesunięto termin na wiosnę, ze względu na konieczność zmian ochronny przeciwpożarowej obiektu.

Na potrzeby placówki przebudowany został budynek Specjalnego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, dobudowano także drugą, nową część.

Czas na Twoją Miejscowość. Jak idzie budowa MDK w Rybniku?

Danuta Sarna, od września będzie dyrektorką MDK w Rybniku. Właśnie wygrała konkurs

Z Danutą Sarną nową dyrektor placówki rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Danuta Sarna: Główną siedzibę mieliśmy na ulicy Broniewskiego, w budynku spółdzielni, więc sami wynajmowaliśmy te pomieszczenia. To było zawsze naszym słabym punktem, MDK był usytuowany na pierwszym piętrze, było nam ciasno, troszeczkę niekomfortowo, więc marzyliśmy o nowym budynku. Miejmy nadzieję, że otwarcie będzie jak najszybciej. Mam nadzieję, że w kwietniu już dokończymy wszystkie rzeczy, będziemy się mogli wprowadzić i zacząć zajęcia w nowym.

Czas na Twoją Miejscowość. Jak idzie budowa MDK w Rybniku?

Z mikrofonem Radia 90 odwiedziliśmy wnętrza nowego Młodzieżowego Domu Kultury. Sprawdzamy na jakim etapie jest budowa MDK.

Radio 90: Jesteśmy tu na placu budowy. Ostatnie prace wykończeniowe trwają. To jest budynek po tak zwanej Szkole Życia, teraz będzie siedzibą MDK.

Danuta Sarna: Zaadoptowaliśmy jedną część, jest dostosowana do naszych potrzeb. W tej części będą sale muzyczne i sale taneczne, a część została dobudowana, gdzie jest sala widowiskowo- teatralna plus właśnie pomieszczenia dla dzieci z teatru, filmoteki i pracownie plastyczne.

Radio 90: Nowa siedziba jest większa?

Danuta Sarna: Większa, ładniejsza, przestronne są pomieszczenia, komfortowe, na pewno będzie się nam lepiej tutaj pracować. Charakterystyczne są duże okna. Wszystko zostało tak zaprojektowane, żebyśmy mieli komfort pracy, także w salach muzycznych są wygłuszenia, odpowiednie sufity podwieszane, w salach tanecznych są odpowiednie podłogi, w sali teatralnej odpowiednia akustyka. To jest na wysokim poziomie.

Czas na Twoją Miejscowość. Jak idzie budowa MDK w Rybniku?

Sercem nowego MDK-u będzie nowa sala teatralna.

Danuta Sarna: Zawsze naszą bolączką było to, że nie mogliśmy większych imprez: koncertów czy spektakli teatralnych robić u siebie, więc teraz mamy salę widowiskową. Ona nie jest tak ogromna, jakbyśmy może chcieli, nie jest to taka sala jaką ma Teatr Ziemi Rybnickiej, bo pomieści maksymalnie 80- 100 osób, ale jest to nasze, jest ładnie zrobione. Mamy także sprzęt na wysokim poziomie, więc na pewno spektakle teatralne, koncerty muzyczne będą się odbywać u nas. Jedynie koncerty taneczne, czyli koncert „Dzieci rodzicom”, podsumowujący działalność naszych zespołów tanecznych oraz ogólnopolski konkurs „Magia Tańca”, te koncerty nie będą mogły odbyć się u nas, ponieważ tam jest około 300- 400 gości, nie jesteśmy w stanie na tej sali widowiskowej pomieścić takiego grona.

Co ciekawe w nowej siedzibie MDK znalazło się miejsce na scenę plenerową:

Danuta Sarna: Ideą było to, że my jako Młodzieżowy Dom Kultury chcemy otworzyć się na mieszkańców, na społeczność lokalną, nie tylko być tak otwarci mentalnie, ale też tak wyjść na zewnątrz. Ta scena plenerowa, która jest przy budynku, będzie sprzyjała różnym eventem plenerowym, koncertom. Będziemy chcieli na pewno zapraszać jakichś młodych twórców, którzy często borykają się z tym, gdzie wystąpić, gdzie się pokazać, więc myślę, że ta scena plenerowa będzie temu służyć.

Obecnie z zajęć MDK korzysta ponad 1000 osób, to dzieci od 6- letnich, jak i studenci.

Danuta Sarna: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w różnych zespołach, takie jak taneczne, teatralne, plastyczne, modelarstwo, ceramika, muzyczne, wokalne, ale też instrumentalne. Wachlarz tych zainteresowań, które dzieciaki mogą rozwijać u nas, jest bardzo szeroki i oferta jest bardzo ciekawa.

Radio 90: To nowe otwarcie powoduje, że będziecie robić więcej?

Danuta Sarna: Spływają do nas bardzo dużo ofert pracy, ponieważ wkradła się taka nieprawdziwa historia, że to jest coś nowego. My zmieniamy tylko swoją siedzibę, więc jakby zostajemy przy tej samej ilości pracowników, nauczycieli, nie rozszerzamy, nie jesteśmy w stanie przyjąć więcej dzieci na zajęcia.

Inwestycja została sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 9,6 mln złotych.

Czytaj także:

Zobacz:

Inne filmy z Rybnika

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024