Jak jakość powietrza wpływa na Twoje zdrowie? Fakty, które musisz znać
Powietrze jest niezbędne do przeżycia – o tym wie każdy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że dla zdrowia należy zadbać nie tylko o stały, nieprzerwany dostęp do mieszaniny gazów, ale też jej jakość. A zatem czystość i odpowiednią wilgotność. W jaki sposób stan powietrza warunkuje stan ludzkiego zdrowia? Sprawdź nasze wyjaśnienie!

Szacowany czas czytania: 02:43
Najważniejsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza
Różne czynniki mogą niekorzystnie wpływać na stan powietrza, którym oddychasz. Należą do nich zanieczyszczenia uwalniane do atmosfery przez przemysł, spaliny samochodowe, czy np. wielkie pożary magazynów i fabryk. Do najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza zalicza się pyły zawieszone, których stężenie określa się za pomocą współczynników PM10 i PM2,5, tlenki azotu, benzopiren czy różnego rodzaju lotne związki organiczne. Co więcej, w temacie należy pamiętać o emisji gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla.
Zanieczyszczenia powietrza a układ krwionośny
Nasycenie powietrza niepożądanymi zanieczyszczeniami niesie za sobą wysokie ryzyko dla układu krwionośnego. Pył obecny w powietrzu PM2,5, czyli o średnicy do 2,5 mikrometra, zwiększa ryzyko zachorowalności na różnego rodzaju choroby serca takie jak nadciśnienie czy miażdżyca. Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może prowadzić do zawału lub udaru.
Zanieczyszczenia a choroby oddechowe
Równie niekorzystnie zanieczyszczenia powietrza wpływają na układ oddechowy. Pył może podrażniać górne drogi oddechowe, powodować podrażnienia gardła, kaszel i duszności. Co gorsza – ozon przyziemny i tlenek azotu mogą w dłuższej perspektywie uszkadzać pęcherzyki płucne i prowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy oskrzelowej. Jeszcze groźniejszym następstwem długotrwałego narażenia na zanieczyszczenie powietrze jest nowotwór płuc. Szczególnie narażone na szkodliwe związki chemiczne i pył są dzieci oraz osoby starsze.
Wpływ na układ nerwowy i psychikę
Długotrwałe oddychanie powietrzem, którego jakość pozostawia wiele do życzenia, może wywoływać też szereg niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych związanych z układem nerwowym, to m.in. spadek zdolności do koncentracji, przyswajania magazynowania danych. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia tkanek mózgu. Istnieje również potwierdzony wpływ zanieczyszczeń na psychikę. Zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do rozwoju nerwic czy pogłębiania stanów depresyjnych.
Uwaga na zbyt suche powietrze!
Wysokiej jakości powietrze powinno nie tylko być wolne od zanieczyszczeń, ale też odpowiednio wilgotne. Idealna wartość procentowa dla pomieszczeń, w których przebywa człowiek to od 40 do 60%. Zbyt suche powietrze wysusza gardło, nos i oczy, wywołuje podrażnienia, zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby bakteryjne czy wirusowe. Może również prowadzić do problemów dermatologicznych. Przy czym zbyt wysoka wilgotność również czasami okazuje się przyczyną licznych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zaliczają się do nich pocenie się, duszności, bóle głowy, zmęczenie czy rozdrażnienie.
Jak zadbać o zachowanie odpowiedniego stopnia wilgotności w swoim domu? Oczywiście korzystając z dobrego nawilżacza powietrza. Ranking tego typu produktów znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-nawilzaczy-powietrza.bhtml.
Ponadto regularnie wietrz pomieszczenia krótko, ale intensywnie – najlepiej w godzinach, gdy poziom zanieczyszczeń na zewnątrz jest najniższy (np. późnym rankiem). Wykorzystaj także naturalne filtry powietrza, czyli rośliny! Paprocie, skrzydłokwiaty czy sansewierie to nie tylko ozdoba, ale i „zieloni pomocnicy” w filtracji powietrza. W ten sposób nie tylko oczyścisz pomieszczenie, ale też zadbasz o swoje zdrowie. Jak widzisz – wolne od zanieczyszczeń powietrze to skarb, o który należy walczyć w trosce o przyszłość. Warto też pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu! To na pewno się opłaci!