Jak jeszcze można ułatwić życie niepełnosprawnym?
"To taka sfera, w której zawsze jest coś do poprawy" - powiedział Radiu 90 pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego do spraw osób niepełnosprawnych, Jan Zieliński.

Szacowany czas czytania: 01:55
Gościł na konferencji poświęconej właśnie sprawom niepełnosprawnych zorganizowanej w Wodzisławiu. Likwidacja barier musi potrwać, ponieważ na potrzeby tej grupy społecznej uwagę zwraca się dopiero od kilku lat:
Nawet ten wyraźny postęp na przestrzeni ostatnich 30 lat nie powoduje, że wszystkie główne rzeczy są rozwiązane, ale myślenie, to, jak postrzegamy rzeczywistość, czy potrafimy się postawić w sytuacji osoby, która ma pewne potrzeby, czy krótkotrwałe, czy stałe w swoim życiu. To otwiera nasze myślenie, zmienia nasze podejście, w końcowym efekcie powoduje, że wiemy, że musimy zmieniać chociażby infrastrukturę. Takie kompleksowe podejście spowoduje, że będziemy i projektować, i wykonywać przestrzenie publiczne w taki sposób, żeby były dostępne dla wszystkich.
Dzięki nowym przepisom, ale głównie dzięki funduszom unijnym zmieniło się myślenie o dostępności osób niepełnosprawnych do miejsc publicznych
– ocenia Jan Zieliński:
Szczęśliwie widzimy, że dostępność, to nie jest tylko dostępność architektoniczna. Cyfryzacja to jest coś, co otwiera oczy na potrzeby różnych użytkowników. Myślę, że jest lepiej, pokazują to badania. Zawsze mamy to patrzenie, że poczucie indywidualne jest różne od tego, co widzimy globalnie. Chcemy byśmy, żeby te perspektywy indywidualne i zbiorowa były ze sobą zgodne.
Zdecydowanie poprawiła się dostępność osób niepełnosprawnych do kultury i sztuki:
Jednostki kultury, sztuki postrzegają w osobach z niepełnosprawnością, bo mówimy o różnych grupach obywateli, nie tylko niepełnosprawnych, postrzegają właśnie jako biorców kultury, sztuki. Otwierają się coraz bardziej. Jest wiele takich miejsc, gdzie osoby z pewnymi potrzebami mogą iść swobodnie i współuczestniczyć w wydarzeniach. W powiecie wodzisławskim jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, gdzie zbiorowość osób niepełnoprawnych, osób starszych, zagrodzonych bezdomnością, zawsze była traktowana jako część wspólnoty. To mentalne otwarcie warunkuje każdy dalszy postęp.
W 2020 roku na terenie powiatu wodzisławskiego realizowane będą działania na rzecz osób niepełnosprawnych, takie jak: asystent osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa i program „Dostępność +”.