Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Jak malowanie murali wpływa na wizerunek tkanki miejskiej? [materiał sponsorowany]

Czy istnieje przepis na szybką zmianę szarych budynków na nowoczesne elementy architektury miejskiej? To murale! Choć trudno nazwać taką metamorfozę błyskawiczną, ten sposób daje zdecydowanie lepszy efekt niż remont. Dynamiczne obrazy sprawiają, że zaniedbane powierzchnie zyskują na atrakcyjności.

malowanie murali
mat. nadesłany

Szacowany czas czytania: 02:34

Malowanie murali a miejski krajobraz

W niemal każdym polskim mieście znajduje się mural, który bez cienia przesady można nazwać prawdziwym dziełem sztuki – nawet jeśli ma on charakter reklamowy. Wystarczy wspomnieć o fotorealistycznych obrazach przedstawiających prawdziwe, znane postacie, takie jak legenda muzyki pop Prince czy piłkarz Robert Lewandowski. Równie imponujące wrażenie robią ręcznie malowane abstrakcje i projekty inspirowane naturą. Stanowią one atrakcyjną alternatywę dla pustych, często zaniedbanych powierzchni, przyciągają uwagę i zmieniają miejski krajobraz na lepsze. Co równie ważne, murale mogą mieć różny charakter: nawiązywać do lokalnej kultury, aktualnych wydarzeń, typowych dla danej dzielnicy elementów.

Rewitalizacja starych dzielnic i zaniedbanych ulic

Choć murale często zdobią tętniące życiem ulice, nie brakuje ich także w miejscach rzadko odwiedzanych przez turystów i zapomnianych przez mieszkańców. Wielobarwny, intrygujący, inspirujący obraz to skuteczny sposób na rewitalizację takich przestrzeni. Dzięki pracy artystów tworzących murale stary budynek nie tylko zostaje odświeżony, ale też zyskuje na atrakcyjności. A co za tym idzie – dzielnica, w której się znajduje, staje się przyjaźniejsza, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Niejednokrotnie przekłada się to na wzrost poczucia bezpieczeństwa i większą troskę o wspólną przestrzeń.

Kolorowy mural to doskonały sposób na ożywienie szarej ulicy/ mat. nadesłany

Projektowanie i malowanie murali

Ręcznie malowane reklamy outdoorowe, grafiki ścienne, wielkoformatowe obrazy, nowoczesne fotorealistyczne malowidła – wszystkie te kreacje wpływają na wygląd polskich miast. Mało tego, niektóre z nich są najciekawszymi elementami tego rodzaju przestrzeni. By móc osiągnąć taki efekt, potrzeba nie tylko starannego wykonania i użycia zapewniających trwałość farb, ale również przemyślanego projektu. To właśnie on jest pierwszym krokiem w drodze do stworzenia oryginalnych miejskich obrazów. Od 2008 roku malowaniem murali zajmują się artyści, którzy zrealizowali ponad 1000 projektów tego rodzaju, pracujący w warszawskim Good Looking Studio.

Murale zdobiące ściany budynków w Warszawie urozmaicają krajobraz ulic/ mat. nadesłany

Malowanie murali na zamówienie

Projekt muralu powinien uwzględniać pomysły artystów i grafików oraz założenia klienta, który zlecił jego wykonanie. Większość takich obrazów ma charakter reklamowy, więc istotne są: hasło, kolory dopasowane do upodobań grupy docelowej i znaki graficzne danej marki. Malowanie murali na zamówienie poprzedza nie tylko opracowanie koncepcji, ale też przygotowanie rusztowania umożliwiającego pracę nawet na dużych wysokościach. Niemniej istotne jest zadbanie o powierzchnię, na której wkrótce znajdzie się monumentalny obraz – zanim przyjdzie czas na nałożenie farb, trzeba oczyścić podłoże i je zagruntować.

Mural 3D w nowoczesnej miejskiej przestrzeni

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na to, by malować na niej poszczególne warstwy muralu. Może to być klasyczny wielkoformatowy obraz albo praca w wersji 3D tworząca iluzję rzeczywistości, maksymalnie realistyczna, a przez to skutecznie angażująca widzów. Gra świateł i cieni, precyzyjnie poprowadzone linie, starannie dobrane kolory, odpowiednia lokalizacja – to recepta na udany mural 3D w miejskiej przestrzeni.