Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak na fajkę, to najlepiej za pomnik. Gdzie pali cieszyńska młodzież?

Facebook Twitter

W szkole palić nie można, więc na przerwie wychodzą na fajkę za jej róg. To sytuacja z Cieszyna, gdzie uczniowie urządzili sobie palarnię nieopodal placówki, jednak poza już jej terenem. Są jednak osoby, którym taki stan przeszkadza. Nauczyciele o problemie wiedzą, ale wiele wskórać nie mogą.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie

Słuchacz Radia 90 z Cieszyna zadzwonił do nas zbulwersowany zachowaniem młodzieży. Chodzi o Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych przy ul. Londzina. Nieopodal znajduje się pomnik poświęcony harcerzom, którzy zginęli w II Wojny Światowej. I właśnie to miejsce jest ulubionym punktem spotkań „na papieroska”.

Przejść tam to jakby wejść do palarni. Stoją wokół tego pomnika, siedzą na ławce, wokół ławki i oczywiście śmietnik totalny, bo wszystkie pety ląduje na podłodze. Przechodziłem ostatnio z dzieckiem i znajomymi nie z Cieszyna. Niestety słowa na k… słowa na ch… Mam pytanie, czy ktoś mógłby w tej sprawie zapytać choćby dyrekcję szkoły, czy nie mogliby sobie urządzić palarni na dziedzińcu, bo widzę, że ani szkoła nie widzi problemu, ani burmistrz miasta.

To szkoła ponadpodstawowa, więc nie w zarządzie miasta, ale zapytaliśmy dyrekcję, czy zna problem. Jak sięokazuje, to żadna nowość, sami nauczyciele wiedzą, gdzie na przerwy chadzają ich podopieczni.

Akcje edukacyjne związane z paleniem, pokazywaniem, że to szkodzi, na lekcjach wychowawczych się na ten temat rozmawia. Nawet wspólnie z harcerzami sprzątaliśmy ten teren

– stwierdza dyrektor ZSEG Bożena Kania-Sitek.

Bożena Kania-Sitek.: Oczywiście zwracamy uczniom uwagę, nawet nauczyciele jak przechodzą, zwracają uwagę: popatrzcie jak śmiecicie. To jest poza terenem budynku szkoły, więc my możemy tylko na pewne rzeczy uwagę i to robimy. Wiadomo, że młodzież jest teraz bardzo różna i może w stosunku do nauczycieli na zewnątrz, no może nie odpyskują, nie wyśmieją. Wiem, że w stosunku do przechodniów takie incydenty miały miejsce, bo oczywiście też zostało to zgłoszone. My cały czas uczulamy tych młodych ludzi, że trzeba mieć troszeczkę szacunku do starszej osoby.

Jesteśmy szkołą dwuzmianową, uczniowie przychodzą na różne godziny. A co trzeba zaznaczyć, często jest przyzwolenie w domu na palenie ucznia

– dodaje Bożena Kania-Sitek.

Bożena Kania-Sitek.: Czasami słyszymy od uczniów, że on jest uzależniony od palenia, i czasami my to widzimy na zajęciach, że już zbliża się dzwonek, on się trzęsie. On wprost nie powie, że idzie zapalić, my też nie jesteśmy w stanie ich upilnować.

Radio 90: Ta młodzież wychodzi za budynek szkoły, bo to też nie przed budynkiem.

Bożena Kania – Sitek: Wychodzi z budynku szkoły, co też nie jesteśmy w stanie zweryfikować, bo mamy salę gimnastyczną również poza obszarem budynku szkoły, młodzież musi wyjść. Jesteśmy szkołą dwuzmianową, godziny lekcyjne zaczynają się w różnych porach, w różnych porach uczniowie kończą. Nie jesteśmy w stanie zidentyfikować, czy dany uczeń skończył już zajęcia, czy wychodzi na salę gimnastyczną.

Sama młodzież w rozmowie z naszym reporterem potwierdza, gdzie ze szkoły „urywa się” na papierosa.

Znamy temat

– mówi krótko Jacek Bąk komendant cieszyńskiej straży miejskiej. Obecność strażnika miejskiego dyscyplinuje młodzież i nie zaśmiecają oni w tym momencie tego terenu, trudno jednak aby ciągle patrolować ten kawałek miasta. Ale pojawił się pomysł, by choć trochę zminimalizować problem.

Jacek Bąk: Trudno jest udowodnić zaśmiecenie przez daną osobę wskazanego miejsca, jeżeli nie zostanie to ujawnione na gorącym uczynku. W przypadku tego miejsca, czyli pomnika harcerzy przy placu Londzina w Cieszynie, Straż Miejska skieruje pismo do MZD w celu rozważenia możliwości usytuowania w tym miejscu koszy na śmieci, które być może w ten sposób organiczną możliwości zaśmiecania i być może będą przyczynkiem do zastanowienia się przez osoby czy te miejsce zaśmiecić, czy lepiej wrzucić niedopałek do kosza na śmieci.

Jak na razie zbliżają się wakacje i problem rozwiąże się sam, przynajmniej na dwa miesiące.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023