Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak płacić mniej za zużycie prądu?

Facebook Twitter

Wraz z nowym rokiem startują podwyżki prądu. Przewiduje się, że przeciętne gospodarstwo domowe, będzie płacić za energię około 10% więcej.

Nasza cywilizacja jest uzależniona od prądu i ciężko nam bez niego funkcjonować. Płatności za energię na stałe weszły do puli obowiązkowych wydatków. Warto więc przyjrzeć się wykorzystaniu energii w naszych domach.

Na czym zaoszczędzić?

Zaopatrując się w urządzenia energożerne do naszych domów, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na lodówkę. Nowoczesne i energooszczędne lodówki klady A+++ zużywają rocznie ok. 170 kWh energii elektrycznej. W przeliczeniu daje to ok. 94 zł, po podwyżce – 105zł.

Starsze modele lodówek powinniśmy omijać szerokim łukiem. Taki sprzęt przysporzy nam wiele wydatków. Lodówka zużywająca 1,6 kWh na dobę, daje nam rocznie – 600 kWh, do tego dochodzi zużycie kompresora i pozostałych elementów – 2- 2,5 kWh/dobę. W rezultacie, przestarzała lodówka potrafi zużywać 1 megawatogodzinę energii, co podnosi koszt rocznej eksploatacji do 550 zł, po podwyżce – 605 zł za rok.

Oświetlenie

fot.ColiN00B/pixabay

Ledowe lampy potrafią zużywać dziesięć razy mniej energii od zwykłej żarówki. Dane, które znajdziemy na GUS’ie pokazują, że w polskich domach energooszczędne żarówki, były chętniej kupowane dopiero w 2018 roku. Warto wiedzieć, że nowoczesne LED-y są bezpieczne, a ich cena na rynku spada.

Używając mniejsze ilości energii, nie tylko zmniejszamy nasze rachunki za prąd, ale pomniejszamy również ślad węglowy. W czasach postępujących zmian klimatycznych, ma to naprawdę duże znaczenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj