Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak pokonać smog? Trzeba mieć miecz!

Facebook Twitter

Taką złotą radę usłyszeliśmy od młodej publiczności w Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks". Bajkę "Czerwony Kapturek i misja Czarny Smog" zobaczyło już blisko 600 dzieci z Rydułtów i Pszowa. Przygotowali ją seniorzy z Klubu Seniora "Sami Swoi".

Co to jest smog? Posłuchajcie:

Usłyszała Monika Sokołowska. „Czerwony Kapturek i misja Czarny Smog” to bajka edukacyjna, udział w tym spektaklu daje seniorom wiele radości. Mówią występujące w bajce: Bożena Ziółkowska, Teresa Masarczyk i Danuta Sudoł:

Czerwony Kapturek opowiada o przejściu smoga i potem, że już oczyszcza się świeże powietrze, lepsze jest. Dzieci patrzą na to, co my gramy i każdy jest przygotowany do życia, że wie, że nie może zaśmiecać pewnymi rzeczami niedozwolonymi. (…) To jest duża radość, w tym wieku grać, to jest coś pięknego. Teraz jest akurat na czasie smog, zwalczyłam smoga, jestem bohaterką. Bajka najbardziej przemawia do dzieci. (…)

Bajkę wyreżyserowała Marzena Rotter prowadząca zajęcia z seniorami w ramach klubu „Sami Swoi”. Tekst dostała z rydułtowskiej ciepłowni:

Ten spektakl miał 20 aktorów prawie, więc to było coś fajnego. Ludzie byli scenografią, zależało mi, żeby nas było więcej na scenie. Uczyliśmy się tego spektaklu pół roku, to jest na czasie, bo wiadomo, że walczymy wszyscy ze smogiem. Jest to taki temat głośny i myślę, że warto to pokazywać, bo dzieci się uczą obrazowo, poprzez symbolikę, że to jest jednak coś złego. Mam nadzieję, że nasz spektakl nie był zwykłą bajką, ale wzbudził też emocje i nauczył czegoś dzieci.

To nie pierwsza sztuka przygotowana przez seniorów z Rydułtów. W ubiegłym roku wystawiali Czerwonego Kapturka po śląsku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj