Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak przyszłość branży górniczej widzą naukowcy? O górnictwie na Politechnice Śląskiej

Facebook Twitter

W trudnym dla branży czasie, kiedy ważą się losy kopalń, o górnictwie będą dyskutować w Centrum Kształcenia Ustawicznego filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. W poniedziałek (28.09.) przy ul. Kościuszki rozpocznie się konferencja naukowo- techniczna „Energia i Górnictwo – perspektywy zrównoważonego rozwoju”.

To coroczne spotkanie pracowników kopalń i przedstawicieli spółek górniczych, w tym roku z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z pandemii:

To jest pierwsza międzynarodowa konferencja, biorą udział w niej również pracownicy, ale w postaci napisania referatu, z Litwy, Ukrainy, Czech, USA. i Rosji. Tematyka jest bardzo różnorodna, przede wszystkim wykorzystanie energetyki, jak najlepsze wykorzystanie energii, która powstaje z węgla. Również tematy typowo górnicze, związane z procesem urabiania, związane z zagrożeniami, przede wszystkim zagrożenie metanowe.

-zapowiada Henryk Badura z Politechniki Śląskiej, organizator konferencji.

Pojawią się też tematy dotyczące energii odnawialnej:

Patrzymy na to, jako na rozwijającą się gałąź energetyki. Oczywiście nie wszędzie można zastosować te źródła, węgiel w Polsce na pewno się jeszcze długo utrzyma jako źródło energii, ale trzeba myśleć o rozbudowie tych systemów. Jeżeli chodzi o baterie słoneczne, działają tylko wtedy, kiedy świeci słońce, kiedy wieje wiatr, można stosować wiatraki. Te zjawiska nie są tak dokładnie przewidywalne, w związku z tym zawsze musi istnieć alternatywa uzyskania tej energii z jakiś innych źródeł. Takim źródłem jest albo woda, która jest w niedostatku, albo węgiel – to jeszcze pozostało.

Radio 90: Jak przyszłość branży górniczej widzą naukowcy?

Być może, że szybciej skończy się górnictwo, niż korzystanie z górnictwa zachodniego, czy zagranicznego. Przejście na inne elektrownie niż węglowe będzie znacznie utrudnione. Elektrowni węglowych jest dużo, stanowią one podstawowy człon energetyki w Polsce. Trzeba się zastanowić nad całościom, nie tylko nad eksploatacją, ale nad sposobem najkorzystniejszego uzyskania energii i najczystszego i pod względem ekologicznym.

Konferencja w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Kościuszki w Rybniku potrwa 3 dni. Relacje z prowadzonych debat będą zamieszczone w internecie na stronie CKU.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj