Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jak radzić sobie z żałobą? Niezwykle osobista wystawa w Cieszynie

Facebook Twitter

Są takie tematy w naszej kulturze, o których kiedyś rozmawiało się dużo łatwiej niż współcześnie. Jednym z nich jest śmierć bliskiego i uczucia, które jej towarzyszą. Wystawa Urszuli “Adji” Kluz-Knopek pokazuje, że można otwarcie opowiadać o swojej żałobie.

 Minęło 16 miesięcy od śmierci mojego taty. To jakieś 487 dni uczenia się życia z miłością, gdy tej drugiej osoby już nie ma. Ta wystawa to wizualna opowieść o tęsknocie po stracie bliskiej osoby. Żałoba traktowana jest tu jako etap, jako konsekwencja miłości. Połączenie nie zostało zerwane to próba opowiedzenia o tym trudnym, lecz ważnym okresie w życiu w sposób otwarty i bez lęku

– pisze w informacji o wystawie sama artystka.

Nie jest to pierwsze zetknięcie się z taką tematyką Urszuli Kluz-Knopek. Ma ona za sobą 14 wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych (w tym w USA, Francji, Danii, Niemczech czy w Holandii). W swoich pracach wykorzystuje instalacje, wideo oraz fotografię. Poza działalnością artystyczną jest doktorą sztuki i inżynierką informatyki. Radzeniu sobie z tematem śmierci poświęciła też będącą obecnie w przygotowaniu książkę “PlayDead.info”.

Na wystawę składa się 15 obiektów, 8 fotografii, instalacja i film video, tworzących wspólną opowieść o pożegnaniu i obecności. Kluczowa jest tu postać ojca artystki, ale ta wystawa, tak jak i cała twórczość Kluz-Knopek, szuka sposobu na opowiadanie o chorobie, umieraniu, śmierci i żałobie jako o części ludzkiego życia, której nie można po prostu usunąć i zapomnieć.

Współczesną kulturę przepełnia kult młodości i sukcesu. Do sprzedaży produktów wykorzystuje się graficznie udoskonalone, ludzkie ciało. Lansuje się wieczną młodość i fizyczne piękno. Starość, choroba i śmierć nie są tematami do rozmowy, znikają w ciszy, a wraz z nimi ludzie, których kochaliśmy. Misją Urszuli “Adiji” Kluz-Knopek jest przywrócenie równowagi, odnalezienie języka do opowiadania o stracie i towarzyszącym jej żalu.

Ważny jest dla mnie zarówno wymiar artystyczny, jak i społeczny tworzonych projektów

– mówi artystka.

Wernisaż w Galerii 12 w Cieszynie (Rynek 12) odbędzie się w środę, 11 marca, o godz. 18:00. Na miejscu obecna będzie artystka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020