Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jak rozwiązać problem zalewanej drogi w Marklowicach? „Trzeba ją podnieść” – mówi wójt

Facebook Twitter

Droga wojewódzka 932 w Marklowicach już przejezdna, ale pozostaje pytanie: dlaczego od wielu lat przy każdych większych opadach jest ona zalewana? Pytanie tym bardziej zasadne, że od pewnego czasu tamtędy poprowadzony jest objazd z autostrady A1 w Świerklanach.

W rejonie drogi prowadzona jest intensywna eksploatacja górnicza przez kopalnię Marcel. Teren osiadł i dlatego zbiera tam się woda. Jak przyznaje wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz, wystarczyłoby drogę podnieść o pół metra, by rozwiązać problem:

Gmina tutaj, w tym temacie, ma niewiele do powiedzenia, wiem, że tam jest przewidziane podniesienie poziomu, bo tam wystarczy podnieść o 60 centymetrów koronę tej drogi wojewódzkiej i sprawa będzie załatwiona, na jakiś czas oczywiście. Kopalnia Marcel wybudowała przepompownię w ostatnim okresie czasu, żeby na bieżąco tę wodę wypompowywać, możemy jedynie pilnować, monitować, przypominać co robimy niezwłocznie i spotykamy się w tym temacie a kopalnia nas zapewnia, że czyni wszystko aby tą drogę naprawić, podnieść.

Sytuację monitoruje też Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, zarządca trasy. Mówi Ryszard Pacer rzecznik ZDW:

Akurat tą drogą poprowadzony jest objazd nieoddanego jeszcze do użytku wiaduktu w Mszanie, na autostradzie, ale muszę powiedzieć, że bardzo zmobilizowaliśmy firmę, którą zatrudniamy do bieżącego utrzymania dróg w powiecie wodzisławskim, cały dzień trwały prace nad spowodowaniem, by ta woda odpłynęła jak najszybciej i posprzątaniu. To się udało i ruch został przywrócony.

Pytanie na jak długo i czy znowu przy większych opadach deszczu drogę z Marklowic do Świerklan będzie trzeba zamykać.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj