Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak się skończy wojna w Ukrainie? чим закінчиться війна в Україні?

Facebook Twitter

Ukraiński pisarz Serhyj Syniuk wspólnie z polskim autorem Krzysztofem Petkiem napisał książkę „Tysiąc bochenków chleba”. O bibliotekarkach lepiących pierogi i piekących chleby. O rolnikach w kamizelkach kuloodpornych. I dzieciach wyplatających siatki maskujące, o tym wszystkim w bibliotece w Raciborzu już we wtorek (5.07.). Autorzy spotkają się z czytelnikami przy ul. Kasprowicza 12 o 18.00.

mat.prasowe

Książka jest spisaną na gorąco relacją pierwszych dni wojny i świadectwem oporu miliona Ukraińców i Ukrainek:

Na naszych oczach rozgrywa się spektakl pełen cierpienia, ale także niewyobrażalnego poświęcenia i determinacji. Na zapleczu ukraińskiego frontu trwa wyścig z czasem. Kobiety lepią pierogi i szykują paczki żywnościowe dla żołnierzy. Mężczyźni wkładają mundury. Matki chcą chronić dzieci. Ojcowie – rodziny. Wszyscy – swój dom. Choćby piekąc chleb.

– czytamy w zaproszeniu do biblioteki w Raciborzu. Serhyj Syniuk – doktor historii, pisarz, tłumacz literatury polskiej i Krzysztof Petek – pisarz i podróżnik napisali książkę, która jest świadectwem pierwszych dni wojny w Ukrainie. Tworzą ją relacje zwykłych ludzi: pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika Wiktora Jankewycza, który wziął ślub podczas trzydniowej przepustki z frontu i wielu innych. Wiosna 2022 roku to obraz heroizmu kraju, który oparł się pierwszemu ciosowi znacznie silniejszego od siebie agresora. I takie przesłanie Ukraina przekazuje światu, a zwłaszcza tym, którzy ją w tej walce wspierają.

5 lipca, godz. 18.00 – Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
5 липня, 18.00, Бібліотека, вул. Каспровіча 12

 

mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj