Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Jak sobie radzi gastronomia? Przykład z Mszany

Facebook Twitter

Gastronomia to jedna z branż, które mocno ucierpiały z powodu pandemii. Jeśli restauracje działały, to w ograniczonym zakresie serwując dania na wynos, zostały odmrożone w drugiej połowie maja, lokale znów działają, ale w reżimie sanitarnym. Jak sobie radzą w nowej rzeczywistości? Przykład Chaty Staropolskiej z Mszany.

mat.prasowe/ Chata Staropolska

Chata Staropolska leży przy trasie Wodzisław- Jastrzębie. Od ponad pół roku droga wojewódzka 933 jest zamknięta na ponad 2-kilometrowym odcinku, dojazd do firm jest możliwy, ale i tak remont mocno skomplikował prowadzenie interesów. O kłopotach lokalnego biznesu mówiliśmy w Radiu 90.

Sytuacja z zamknięciem drogi spowodowała, że kupiliśmy lokal w Świerklanach czyli Markową Chatę, z której zrobiliśmy Karczmę Staropolską. Nasza radość nie trwała długo, bo 12 marca zamknięto gastronomie w całej Polsce.

– mówi Grzegorz Winczewski z Chaty Staropolskiej. Od tamtej pory lokal w Świerklanach jest zamknięty z dwóch powodów, po pierwsze epidemiologicznego bo kto lokal zna wie, że jest mniejszy niż w Mszanie i w związku z tym w restauracji w reżimie sanitarnym mogłoby działać ledwie 5 stolików, a w sali bankietowej można by organizować imprezy na maksymalnie 30 osób.

I tu pojawia się drugi aspekt czyli ekonomiczny, bo taka ilość możliwych gości do obsłużenia, plus ogromny spadek klientów powoduje, że w obecnej chwili bardziej opłaca się, by lokal był zamknięty.

Działa „baza” czyli Chata Staropolska w Świerklanach, która ma trzy sale bankietowe, w tym wszystkie po remoncie, do tego większą kuchnię, restaurację a do tego noclegi.

Jedzenie na telefon i kateringi, dowożone są z Mszany, co dla klienta nie ma znaczenia, to samo dotyczy imprez organizowanych w salach bankietowych. Fakt, dla klientów może to być jakiś problem bo muszą dojechać 7 km dalej ale tu możemy im zagwarantować większe bezpieczeństwo i co jest równie ważne najwyższą jakość obsługi i podawanych potraw. Nie ma co się okłamywać nawet jakbyśmy mieli drugi lokal czynny, to ze względów ekonomicznych sam wybór potraw jak i ilość obsługi musielibyśmy ograniczyć do minimum.

– mówi Winczewski.

W Mszanie udało się utrzymać miejsca pracy, jak i również w pełni dostępną kartę dań. Goście, którzy na okres przejściowy zgadzają się przenieś imprezę z Karczmy do Chaty, dostają np. darmowy transport gości.

Jak dotąd, mimo wątpliwości przed imprezą, już po imprezie goście byli całkowicie zadowoleni ze zmiany miejsca. Oczywiście zdarzyła się nam sytuacja- jak na razie jedna- że ktoś zrezygnował z imprezy ale trudno. Jakość i bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, więc wolimy nie zrobić imprezy w ogóle niż zrobić przyjęcie poniżej naszych standardów.

Jak zapowiadają w Chacie Staropolskiej, lokal w Świerklanach zostanie otwarty jak tylko to będzie możliwe. Na razie czas koronawirusa wykorzystywany jest do remontu pierwszego pietra, gdzie powstanie 5 komfortowych pokojów noclegowych z łazienkami. W Mszanie też przeprowadzono remont pokojów- nadając im już praktycznie standard 3- gwiazdkowego hotelu, wyremontowane są także sale bankietowo- weselne.

Właściciele już zapowiadają nowości:

Obecnie remontujemy naszą salę gdzie odbywają się dancingi i wkrótce lokal poszerzy swoją działalność, ale uchylając rąbka tajemnicy już możemy powiedzieć, że to będzie coś oryginalnego przeznaczonego dla nowej grupy klientów. Szykujemy również wyjątkową imprezę pod koniec lipca która jest zależna jednak od sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie….

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2020