Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak sobie radzić w okresie nasilonego pylenia? Główny Inspektorat Sanitarny podpowiada

Facebook Twitter

Za oknem długo wyczekiwana wiosna, w naszych ogrodach zaczynają kwitnąć kwiaty i drzewa.  Jednak alergicy nie mają powodu do radości. Jak sobie radzić, gdy uniknięcie kontaktu z alergenem jest bardzo trudne? Podpowiada Główny Inspektorat Sanitarny. 

Alergiku!

Pamiętaj o tym, by ograniczyć przebywanie w miejscach, gdzie stężenie pyłku jest największe. Staraj się planować podróże uwzględniając komunikaty dla alergików. Stosuj środki do przemywania oczu i płukania nosa, po powrocie do domu pamiętaj o wzięciu prysznica. Regularnie odkurzaj i wietrz mieszkanie po deszczu. Jeśli twoje objawy są wyjątkowo uciążliwe, skorzystaj z pomocy lekarskiej
– czytamy na fanpage Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dobrze jest wiedzieć, co i kiedy pyli:

Kwiecień: Pyłki brzozy, których stężenie jest w powietrzu bardzo wysokie. Najpopularniejszymi reakcjami alergicznymi na pyłki brzozy to: świąd skóry, oczu, nosa, katar sienny, kaszel, zapalenie spojówek. Jednak nie tylko brzoza pyli w kwietniu. Topola, grab, jesion, wierzba oraz dęby także mogą uczulać.

Maj: Nadal pyli brzoza, jednak do połowy maja stężenie pyłków brzozy w powietrzu powinno opaść. W tym miesiącu znajdą się też pyłki dębu, buka, sosny i świerku, ale kończy się pylić wierzba. Maj to miesiąc, w którym rozpoczynają pylić rośliny zielone. Trawy, babka, pokrzywa czy szczaw będą przez kolejne miesiące uczulać osoby, które cierpią na alergie.

Czerwiec: Pylą trawy, szczaw, pokrzywa i babka. Dołącza do nich żyto, komosa, bez i lipa oraz rzepak i platan (spotykany głównie na zachodzie Polski).

Lipiec: Niestety na czerwcu się nie kończy. W lipcu pylą: trawy i bylica oraz babka, komosa, szczaw i pokrzywa.

Sierpień: Bylica, babka, komosa i pokrzywa.

Wrzesień: Pylą trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja.

Październik: Nadal pylą trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj