Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak sprawdzić czy auto ma ważne OC?

Facebook Twitter

Każdy kierowca ma obowiązek zarejestrowania oraz ubezpieczenia swojego auta. Za brak ważnej polisy przewidziane są dotkliwe kary finansowe, które co roku są zwiększane. Jedynym sposobem, aby uniknąć konsekwencji, jest pilnowanie terminu OC. Informacje o aktualnej polisie możesz sprawdzić na umowie lub zweryfikować przez internet. Jak to zrobić i jakich danych będziesz potrzebował? Podpowiadamy!

Co grozi za brak ważnego OC?

Mimo że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, wielu kierowców rezygnuje z jego wykupienia. Najczęściej taka sytuacja dotyczy aut, które nie są na co dzień użytkowane ze względu na usterkę lub wyjazd właściciela za granicę. Musisz pamiętać, że każdy zarejestrowany pojazd musi mieć OC bez względu na to, czy wyjeżdżasz nim na ulicę. Za brak ubezpieczenia narażasz się na dotkliwe konsekwencje:

  • utrata ciągłości polisy i zwlekanie z jej wykupieniem wiąże się z naliczaniem kar finansowych. Nakłada je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jest jednocześnie instytucją kontrolującą sprzedaż polis. Za 14 dni przerwy w ubezpieczeniu zostaniesz obciążony opłatą w wysokości 5600 zł,
  • w razie kolizji wszystkie koszty naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Ponadto, gdy w wypadku ucierpieli inni uczestnicy, spada na Ciebie obowiązek uregulowania kosztów hospitalizacji oraz wypłaty odszkodowania.

Gdy zorientujesz się, że ubezpieczenie Twojego auta straciło ważność, powinieneś od razu wykupić dla niego ochronę. Możesz to zrobić na stronie rankomat.pl, gdzie znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator. Przy jego pomocy wyliczysz dla siebie składkę i porównasz oferty od różnych towarzystw, aby zdecydować, która z nich jest najkorzystniejsza. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy faktycznie poprzednia umowa OC dobiegła końca.

Sprawdzenie ważności polisy w bazach internetowych

Obecnie wszystkie informacje dotyczące ubezpieczeń są gromadzone w internetowych bazach danych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie musisz wozić w aucie papierowego dokumentu potwierdzającego ważność polisy. W każdej chwili możesz uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem stron internetowych UFG lub CEPiK. Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu online?

Na stronie https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony do wyboru masz dwie opcje, a każda z nich jest równie bezpieczna i prosta:

  • historiapojazdu.gov.pl – pod tym adresem znajdziesz bazę danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do identyfikacji polisy będziesz potrzebował numeru rejestracyjnego oraz VIN pojazdu, a także datę jego pierwszej rejestracji. Oprócz ważności ubezpieczenia, w bazie sprawdzisz również aktualność przeglądu technicznego, stan licznika oraz parametry auta.
  • ufg.pl – to oficjalna strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po przejściu w zakładkę „Baza OC i AC” oraz wpisaniu niezbędnych danych, wyświetli Ci się krótki raport. Dowiesz się z niego, czy polisa jest ważna i jaki ma numer oraz uzyskasz informacje teleadresowe towarzystwa, w którym została wykupiona ochrona.

Skorzystanie z bazy UFG i CEPiK jest całkowicie bezpłatne. Cała procedura weryfikacji ubezpieczenia jest prosta i nie zajmie Ci dużo czasu. Jeżeli preferujesz tradycyjne formy kontaktu, możesz złożyć wniosek o wydanie informacji ubezpieczeniowych, wysyłając pismo pocztą.

Sprawdzenie ważności polisy w aplikacjach mobilnych

Alternatywnym rozwiązaniem jest ściągnięcie na telefon specjalnej aplikacji dla kierowców. Do wyboru masz dwa rodzaje programów, w zależności od tego, w jakim celu zamierzasz z nich korzystać:

  • „Na Wypadek” – aplikacja umożliwia dostęp do danych z polisy oraz przypomina o zbliżającym się końcu umowy. Zawiera także dodatkowe udogodnienia, takie jak wzór oświadczenia o stłuczce czy porady ze wskazówkami, jak się zachować w razie uczestnictwa w kolizji.
  • „UFG Kup Auto” – w tym programie zweryfikujesz ważność polisy i wygenerujesz umowę kupna-sprzedaży. Warto zainstalować tę aplikację, jeżeli planujesz zmianę auta.

Obie aplikacje stworzone zostały przez UFG i są oficjalnymi programami umożliwiającymi dostęp do bazy ubezpieczeń. Korzystanie z nich jest więc w pełni bezpieczne i nieobarczone ryzykiem utraty danych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj