Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego? Mamy rady

Facebook Twitter

Jeśli jeszcze nie spisałeś się przez internet lub na infolinii spisowej, może do Ciebie zadzwonić rachmistrz spisowy. Urzędnicy z Żor instruują jak sprawdzić czy osoba, która dzwoni to naprawdę rachmistrz z Głównego Urzędu Statystycznego.

Fot.pixabay.com

Z powodu pandemii, rachmistrzowie nie odwiedzają mieszkańców w domach, mogą jedynie dzwonić z numeru telefonu 22 828 88 88. Możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl. Jest tam specjalna tabela, do której wpisujemy imię, nazwisko i numer identyfikacyjny rachmistrza, w ten sposób można te dane zweryfikować.

Można to zrobić także dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99. Po nawiązaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent niezwłocznie zgłoś na infolinię spisową lub do Gminnego Biura Spisowego w Żorach pod numerem tel. 32 43 43 230, 32 43 48 231 lub 32 43 48 225.

– piszą urzędnicy w Żorach i przypominają, że zgodnie z ustawą rachmistrzowi nie można odmówić podania danych, ale wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną, regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj