Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak stworzyć oazę zieleni na balkonie? Mamy rady

Facebook Twitter

Do 5 lipca jest czas na zgłoszenie do drugiej edycji konkursu Zielono mi! w Raciborzu. To konkurs na najbardziej ukwiecony, najbardziej zielony balkon, taras, przestrzeń na osiedlu czy w miejscu pracy. Mamy rady jak taką oazę zieleni przygotować.

Urząd Miasta w Raciborzu czeka na zgłoszenia i podkreśla, że szczególnie teraz po roku pandemicznym ważne jest, aby otaczała nas kojąca nerwy zieleń. Mówi architekt miejska Ewa Klimaszewska:

Ewa Klimaszewska: My staramy się promować, zachęcać mieszkańców do zazieleniania na różne sposoby. Miesiąc temu zrobiliśmy akcję „Kwiatki Agatki” i rozdaliśmy nasiona kwiatów łąkowych, przedszkolom i stowarzyszeniom. Organizacje te stworzyły łąki wokół swoich placówek i dostały od nas domki dla owadów.

Kwietne łąki powstają też na terenach miejskich.

A jak przygotować zieloną oazę na balkonie? Mamy rady Martyny Błaszczok z Arboretum Bramy Morawskiej:

Martyna Błaszczok: Pierwszą ważną rzeczą jest rozważenie czy nie przeszkadza nam zbyt bliski sąsiad, to też jest ważne i można rozważyć i zastosować jakieś naturalne ścianki, przysłony albo właśnie zastosować zieleń,  z tym, że trzeba ją podlewać, pielęgnować, by ta zieleń nam nie zmarniała. Ważnym elementem są donice, w których sadzimy rośliny, te rośliny są ważne, ale skupmy się też na detalach. Donice powinny do siebie pasować, czasami warto dodać jakiś wodoodporny dywan na posadzkę, by stworzyć taki przytulny kącik na tym balkonie. Do tego rośliny, im więcej tym lepiej. Powinniśmy też dostosować te donice do wielkości tej rośliny i przewidzieć w jaki sposób ona się rozwinie, by po czasie miała miejsce rozwijać swój system korzeniowy i też się rozrastać, jeśli będzie jej u nas miejsce sprzyjało.

W konkursie na najbardziej ukwiecony balkon, taras czy ogródek w miejscu pracy do wygrania jest maksymalnie 1500 złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj