Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak Unia Europejska zmieniła życie w Rybniku?

Facebook Twitter

Jak Unia Europejska zmieniła jakość życia w Rybniku? To jest pytanie z programu "Czas na Twoją Miejscowość" w Radiu 90. Unijne dotacje dla Rybnika przekroczyły miliard złotych! Piszemy o rybnickich "NAJ" jeśli chodzi o fundusze europejskie: największe, najmniejsze, najbardziej wymagające.

fot. denzel/ pixabay.com

Mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

Od momentu wstąpienia do UE, a było to w roku 2004, pozyskaliśmy przeszło miliard złotych. Żeby pokazać jak duża to kwota, powiem, że budżet inwestycyjny miasta Rybnika to około 180 milionów złotych, czyli rocznie miasto Rybnik na wszystkie inwestycje jest w stanie przeznaczyć około 180 milionów złotych. Ten miliard oznacza kilka takich budżetów. Ta dotacja jest bezzwrotna i możemy ją po prostu skonsumować (…).

Budowa kanalizacji, wyposażanie szkół, ale też budowa nowych tras, remontowanie starych dróg. Na to wszystko idą pieniądze z Unii Europejskiej. Prezydent Kuczera przypomina, że w trakcie realizacji jest ogromny projekt budowy drogi Pszczyna- Racibórz na odcinku przebiegającym przez Rybnik:

To jest zauważalne i spowoduje- na co liczę- dalszy rozwój miasta. To znaczy, bez dobrego transportu, bez dobrego skomunikowania miasta nie ma szansy na perspektywiczny rozwój i myślę, że włączenie miasta w ten układ komunikacyjny autostrad, pokazanie miasta jako gracza przy aglomeracji katowickiej czy ostrawskiej, to jest duży wkład Unii Europejskiej w rozwój naszego miasta. No i kwota 290 milionów złotych też robi wrażenie.

Dokładnie 289 milionów 989 tysięcy 933 złote i 34 grosze. Takie jest dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę drogi Pszczyna – Racibórz w Rybniku.

Unijne dotacje to efekt wspólnej pracy w mieście- mówi prezydent Piotr Kuczera:

Znacie inicjatywy, działania, inwestycje, które powstały w Rybniku za pieniądze z Unii Europejskiej? Bartłomiej Kozieł, główny specjalista z wydziału rozwoju UM w Rybniku, zwraca uwagę, że pieniądze z Unii Europejskiej miasto zdobywa już od początku XXI wieku:

Każdy mieszkaniec Rybnika może się na własne oczy przekonać, że pieniądze, które od kilkunastu lat staramy się pozyskiwać, w istotny sposób zmieniły krajobraz naszego miasta. Siedzimy w siedzibie Radia 90, która znajduje się na Kampusie, więc powiem, że bez pieniędzy unijnych nie byłoby np. parku tematycznego po sąsiedzku. Nie byłoby przebudowanych kilometrów dróg, nie byłoby kanalizacji w 17 dzielnicach, która radykalnie poprawiła jakość wód na terenie miasta. No i nie byłoby z całą pewnością budowanej właśnie drogi Pszczyna- Racibórz.  To jest inwestycja o takiej skali, że bez wsparcia unijnego, sami nie moglibyśmy myśleć o budowie.

Budowa kanalizacji w Rybniku to pieniądze na przykład, które miasto uzyskało z funduszy jeszcze przedakcesyjnych. Wśród miast podobnych do Rybnika, to właśnie Rybnik jest liderem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z Brukseli. Największa inwestycja?

Jeśli chodzi o wartość całkowitą inwestycji, to kanalizacja jest największym projektem. Jeśli chodzi o wartość pozyskanej dotacji to budowa odcinka drogi Pszczyna- Racibórz, który jest w trakcie realizacji. To jest największa dotacja, która została przyznana w ramach regionalnego programu, w całej jego historii.

– mówi Bartłomiej Kozieł, główny specjalista z wydziału rozwoju UM w Rybniku. Najmniejszy projekt z pieniędzy z Unii Europejskiej w Rybniku?

To był jeden z projektów dofinansowanych z inicjatywy Interreg, 21 tysięcy złotych z groszami na wymianę z naszym partnerskim miastem, z Karwiną. Dwudniowe zajęcia sportowe dla dzieci. 

Najbardziej oryginalny? Najciekawszy projekt, na jaki Rybnik dostał pieniądze z Brukseli? Moim zdaniem to projekt kultura.rybnik.eu, czyli system informacji kulturalnej- mówi Bartłomiej Kozieł:

Jak długo trwa przygotowywanie wniosku o unijne pieniądze? Wszystko zależy od projektu– odpowiada Bartłomiej Kozieł:

Żeby w ogóle taki wniosek złożyć, musimy mieć przygotowaną dokumentację techniczną. To w zależności od stopnia skomplikowania inwestycji zajmuje od kilku  miesięcy do kilku lat. W przypadku drogi Pszczyna – Racibórz prace projektowe rozpoczęliśmy w 2011 roku, w niosek składaliśmy w 2016 (…).

Pieniądze z Unii Europejskiej mają ogromny wpływ na kształt rybnickiej edukacji – mówi Katarzyna Korba, kierownik referatu projektów edukacyjnych w Urzędzie Miasta w Rybniku. Do rybnickich szkół trafiło ponad 61 milionów złotych:

W tej trzeciej, ostatniej perspektywie zdobyliśmy ponad 16 milionów, to są projekty dedykowane najmłodszym grupom, od dzieci w przedszkolach, gdzie uruchamiamy dzięki dotacjom unijnym nowe oddziały, te oddziały wyposażamy w specjalistyczny sprzęt, to są np. sale doświadczania świata- specjalne, terapeutyczne miejsce dla dzieci z trudnościami czy z jakimiś niepełnosprawnościami, ale również jest to wsparcie dla nauczycieli (…). Są to też projekty dedykowane uczniom szkół podstawowych, ale zarówno takim, które potrzebują wsparcia, bo mają trudności, ale też tym, które się wyróżniają, które są szczególnie uzdolnione. Jest też wiele projektów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (…).

Dzięki projektom unijnym do szkół trafiają tablice interaktywne, sprzęt komputerowy, specjalistyczne pomoce naukowe. Co i gdzie powstało dzięki dotacjom z Brukseli? Oto przykłady:

Katarzyna Korba, kierownik referatu projektów edukacyjnych w Urzędzie Miasta w Rybniku wymienia szkoły, w których powstały specjalistyczne pracownie:

Każdy projekt jest inny, każdy ma swoją specyfikę- mówi w Radiu 90 w programie „Czas na Twoją Miejscowość” Katarzyna Korba. Pytania o projekt, który wyjątkowo się udał, odpowiada:

To jest projekt „Dodajcie nam skrzydeł”, który realizowany był w poprzedniej perspektywie, a dedykowany był młodzieży z Zespołu Szkół numer 6, który obecnie jest w Boguszowicach. To jest młodzież z niepełnosprawnościami. W tym projekcie realizowaliśmy kompleksowe wsparcie, począwszy od doradztwa zawodowego, wsparcia motywacyjnego, ale również kursów zawodowych i umiejscawianie młodzieży w środowisku pracy (…). Wyniki przerosły nasze oczekiwania, dzięki temu projektowi ta młodzież znalazła swoje miejsce na rynku pracy.

Skala projektu to było 120 uczestników, większość z nich dostała szansę odbycia stażu zawodowego i mogła zaistnieć na rynku pracy. Te szkolne projekty są bardzo ważne, bo za tym idzie nauka języków i pewne poznanie świata, to, że poznajemy inne kultury– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zwracając uwagę na pieniądze, jakie z Unii Europejskiej trafiły do rybnickich szkół:

– mówi w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj