Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak urządzić małą kuchnię i jadalnię? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Dobrze przemyślane meble w kuchni są kluczowe do zachowania jej funkcjonalnego charakteru. Powinny być odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia oraz potrzeb mieszkańców. Nawet małą przestrzeń można bardzo dobrze wykorzystać. Podpowiemy,  w jaki sposób tego dokonać.

Budowa domu lub jego remont zawsze wiąże się z przymusem zakupu nowych mebli. Często korzystamy wtedy z pomocy projektantów, którzy znają się na rzeczy i tak zaplanują naszą przestrzeń, aby była ona zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Jednak wielu ludzi decyduje się zrobić to na własną rękę. Wtedy nierzadko pojawia się problem z odpowiednim umeblowaniem niektórych pokoi. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić małych rozmiarów kuchnię z jadalnią tak, aby zachować ich ergonomię.

Praktyczne rozwiązania, które zajmują mało miejsca

Na samym początku należy zaplanować ułożenie zabudowy kuchennej, czyli wszystkich mebli z półkami oraz urządzeń elektrycznych. Aby zyskać jak najwięcej miejsca na potencjalną część jadalnianą, powinniśmy zdecydować się na meble ułożone w jednej linii lub w kształcie litery L. Takie rozwiązanie zapewni nam minimum jedną wolną ścianę, przy której możemy umieścić stół oraz stylowe krzesła do kuchni, dostępne na stronie https://halomeble.pl/306-krzesla-do-kuchni.

Zatrzymajmy się na chwilę przy stołach. Jeśli na co dzień posiłki jemy w małym gronie, ale  w wyjątkowych sytuacjach gościmy większą liczbę osób, to z pewnością sprawdzą się wtedy stoły rozkładane dostępne na stronie: https://halomeble.pl/318-stoly-rozkladane. To idealne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić dużo miejsca.  W zależności od aktualnych potrzeb możemy regulować jego wielkość, która często zwiększa się nawet dwukrotnie.

Ściany mają w sobie bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o możliwość umieszczenia na nich dodatkowych elementów. Chcąc zaoszczędzić miejsce w niższych partiach kuchni, umieśćmy pojemne szafki oraz półki w jej wysokich partiach. Warto to jednak zrobić na ścianie, na której już znajdują się inne szafki i meble, aby zachować w pomieszczeniu iluzję optycznie większej przestrzeni.

Wśród innych praktycznych rozwiązań znajdują się też wysuwane kosze na szynach,  w których możemy przechowywać przyprawy, makaron lub inną żywność. Panie domu bardzo też cenią sobie mobilne szafki, które można postawić w dowolnym miejscu, w zależności od potrzeby.

Trzymaj się zasady trójkąta roboczego

Zasada trójkąta roboczego dotyczy każdej kuchni bez względu na jej wielkość. Dotyczy ona odpowiedniego podziału przestrzeni, który nie tylko zapewni większą użyteczność, ale pozwoli na sprawne i szybkie przygotowywanie posiłków. Wedle tej zasady kuchnia powinna być podzielona na trzy strefy:

  • zapasy i przechowywanie,
  • przygotowywanie oraz zmywanie,
  • gotowanie.

Każdy trójkąt ma swoje wierzchołek, a kuchenny trójkąt powinien w tych wierzchołkach zawierać najważniejsze jej elementy, takie jak lodówka, zlew i kuchenka. Takie ułożenie mebli zagwarantuje ergonomię nawet w kuchniach o bardzo małych rozmiarach. Dodatkowo zastosowanie jasnych kolorów zarówno na ścianach, jak i meblach, optycznie powiększy pomieszczenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj