Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wybrać choinkę? Co roku ten sam dylemat! Nadleśnictwo Rybnik pomaga w wyborze

Facebook Twitter

Jak zawsze na święta w naszych domach stanie świąteczna, udekorowana choinka. Ta tradycja ma swoje początki w XVI wieku, pierwsze choinki stały się popularne w protestanckich Niemczech. Co ciekawe, początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Do Polski zwyczaj stawiania w domach choinek dotarł na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś mamy do wyboru różne drzewka i jak zawsze dylemat, żywa czy sztuczna choinka?

Zdecydowanie żywa

– mówi Paulina Sobczuk instruktor techniczny w Nadleśnictwie Rybnik:

Paulina Sobczuk: Niech będzie to żywa choinka, niech ona wprowadzi taki leśny klimat, zapach lasu do naszego domu. Jest to ekologiczniejsze. Ja wiem, że mówi się, że co roku się wycina, ale dalej będziemy promować to niż kupowanie sztucznej, ich wytwarzanie produkuje dużo zanieczyszczeń, a ta naturalna mimo, że my ją wycinamy, to ona się rozłoży i to będzie niosło korzyści. Sztuczne się nie umywają do żywych, zapach jest niepowtarzalny. (…)

Paulina Sobczuk

Gdzie hodowane są choinki, które w święta zdobią nasze domy? Jak długo muszą rosnąć?

Paulina Sobczuk: Nasze choinki są na specjalnych plantacjach, często pod liniami energetycznymi, bo tam nie mogą być wysokie drzewa. Najczęściej są to plantacje, jeżeli nie mogą być w lesie. Czasami pozyskujemy z czyszczeń, to są takie zabiegi, które troszeczkę przerzedzają ten teren, gdzie rosną młode drzewa. One są akurat w takiej wysokości, jak często ludzie pytają. Około 4-5 lat potrzeba, żeby taka choinka osiągnęła minimalny, cieszący oko rozmiar. (…)

Rocznie przed okresem świątecznym w Nadleśnictwie Rybnik wycinanych jest do półtora tysiąca choinek, jakie to gatunki?

Paulina Sobczuk: Mamy przede wszystkim sosnę i świerk pospolity, zdarza się serbski oraz kłujący. Sosna ma długie igły, także może się troszkę ciężej stroić, jednak postoi nam troszeczkę dłużej niż świerk pospolity. Ma krótsze igły, łatwiej się stroi, ale jednak kłuje. Najdłużej nam postoi świerk kłujący, on w odpowiednich warunkach, jak każde drzewko jest podlewane, z daleka od grzejnika, będzie nam zdobił po nowym roku jeszcze kilka tygodni.

Przypominamy, że choinek nie można samemu wycinać z lasu. Grożą za to surowe kary.

W choinki można się legalnie zaopatrzyć w Nadleśnictwie Rybnik. Oferowane są w Zagrodzie Leśnika przy ulicy Wielopolskiej w dzielnicy Paruszowiec i u wybranych leśniczych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024