Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wybrać kask motocyklowy, pasujący do naszej maszyny? Czy wygląd to jedyny aspekt, który powinien nas interesować? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Kask motocyklowy nie tylko pełni funkcję ochronną, ale wpływa również na komfort jazdy. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu bikerów liczy się także estetyka – kask doskonale podkreśla indywidualny styl. Jak wybrać odpowiedni model?

Fot. freepik.com

Wybór kasku motocyklowego – europejskie normy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo bez wątpienia stanowi najważniejsze kryterium wyboru nowego kasku motocyklowego. Na terenie Unii Europejskiej oraz w kilku krajach pozaeuropejskich obowiązuje norma ECE (Economic Commission for Europe). Warto dodać, że w 2023 r. regulacje ECE R22.05 są zastępowane przez bardziej restrykcyjne normy ECE R22.06. Co to oznacza w praktyce?

Przykładowo każdy kask motocyklowy jest testowany pod kątem punktowych uderzeń. Zgodnie z normą 22.05 było to 5 uderzeń w określone z góry miejsca. W normie ECE 22.06 dodano 3 uderzenia w miejsca wybrane losowo z puli 12. Ponadto specjalnym testom będą podlegały wszystkie dedykowane akcesoria np. interkomy.

Jak dobrać kask motocyklowy – wytrzymała skorupa to podstawa

W przypadku materiałów, z jakich są wytwarzane kaski motocyklowe, można wyróżnić trzy podstawowe grupy. Pierwszą stanowią modele produkowane z termoplastiku, które jednocześnie są najtańsze. Przed zakupem takiego kasku koniecznie należy sprawdzić, czy spełnia wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa.

Najpopularniejszy materiał to bez wątpienia zaawansowane poliwęglany. Warto zaznaczyć, że jest to tworzywo niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W tej kwestii można go porównać do aluminium. Jeśli planujesz zakup kasku z poliwęglanu, przygotuj się na wydatek przekraczający 500 zł.

Kaski z górnej półki są wykonywane z włókien węglowych lub szklanych. Stosowane w tym przypadku technologie wykorzystuje się w sportach wyczynowych. Ceny zaczynają się tutaj od 1,5 tys. zł.

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać kask motocyklowy, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania, skorzystaj z bazy wiedzy Dobrych Sklepów Motocyklowych:

Jaki wybrać kask na choppera, ścigacza, enduro lub motocykl turystyczny – rodzaje kasków motocyklowych

Kaski różnią się między sobą pod względem kształtu oraz konstrukcji. Swój model trzeba dopasować do preferowanego stylu jazdy i warunków, w jakich będzie używany. Jak to zrobić? Dla ułatwienia zadania niżej przedstawiamy 5 rodzajów kasków.

  1. Kaski otwarte (tzw. kaski open face) wybierają zwłaszcza miejscy motocykliści oraz wielbiciele stylu retro. Zauważymy je głównie u właścicieli chopperów, cruiserów czy skuterów.
  2. Kaski integralne są zbudowane z jednolitej (integralnej) skorupy. Z tego względu uchodzą za najbezpieczniejszy rodzaj kasków. Tzw. integrale najczęściej kupują właściciele sportowych maszyn oraz osoby rozpoczynające swoją przygodę z dwoma kółkami.
  3. Kaski szczękowe pozwalają na podniesienie szczęki, co nie tylko ułatwia zakładanie i zdejmowanie, ale również prowadzenie rozmów czy spożywanie napojów. Są to modele polecane miłośnikom wypraw turystycznych.
  4. Kaski modułowe umożliwiają odpięcie szczęki. Stanowią swoisty kompromis pomiędzy kaskami otwartymi a integralnymi. Wykorzystują je motocykliści poruszający się po mieście, a także ci lubiący szybszą jazdę.
  5. Kaski off-road są projektowane z myślą o miłośnikach adrenaliny i jazdy w warunkach ekstremalnych. Posiadają bardzo wytrzymałe skorupy. Wyróżniają się wysuniętą szczęką oraz daszkiem, który chroni przed słońcem. Sprawdzą się na motocyklach typu cross i enduro.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj