Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wygląda tempo wymiany najstarszych pieców w Rybniku? Pytamy prezydenta Piotra Kuczerę [WIDEO]

Facebook Twitter

Dokładnie za 101 dni wchodzi w życie uchwała antysmogowa. Oznacza to, że tyle czasu mają rybniczanie na wymianę kopciuchów. Jak wygląda tempo wymiany najstarszych pieców w Rybniku? O tym Arkadiusz Żabka rozmawiał z porannym gościem Radia 90 prezydentem, Piotrem Kuczerą.

Niestety mimo, że w lipcu powstał program ewidencji budynków, dopiero za rok poznamy pełne dane

– tłumaczył prezydent Kuczera. Wiadomo że, na około 18,5 tysiąca budynków jednorodzinnych złożono 3370 wniosków w ramach programu Czyste Powietrze:

Piotr Kuczera: Nie do końca mamy wiedzę o tym, ja zakładam, że mniej więcej połowa tych pieców jest do wymiany. Na pewno te najbardziej kopcące będą wymienione w pierwszej kolejności, taki jest obowiązek.

Radio 90: 3000 wniosków złożonych?

Piotr Kuczera: 3370 dokładnie, to stawia Rybnik w czołówce, także jeszcze raz dziękuję mieszkańcom za takie zaangażowanie, ale na pewno proszę o jeszcze, bo kolejne etapy przed nami.

Radio 90: Dlaczego tyle tysięcy osób nie wymieniło kopciuchów?

Piotr Kuczera: Czasem najtrudniejsza jest zmiana mentalności. Ja wielu spotykam takich którzy mówią, że kiedyś za komuny było lepiej i tego typu stwierdzenia się pojawiają. Ja myślę, że tego typu masa krytyczna się już przewaliła, jest silna grupa mieszkańców, którzy dokonali zmiany, oni są dobrym przykładem. Myślę, że ten nacisk będzie coraz silniejszy. Teraz to rzeczywiście ostatni moment żeby mówić o tej wymianie, bo sezon się rozpoczyna.

Radio 90: Co czeka na tych którzy nie wymienili pieców?

Piotr Kuczera: Będzie wzmocniony Eko patrol, będą urzędnicy z wydziału Ekologii. Powstał też Śląski Związek Gmin i Powiatów wraz z panem marszałkiem, który wskazuje całą procedurę w jaki sposób kontrolować te piece, jak podchodzić do mieszkańców, którzy mają różne problemy, czasem nie zdążono podłączyć gazu albo wypełniono wszystkie postulaty związane z pozwoleniem na przyłącze, ale nie udało się wybudowanie sieci, bo to są bardzo często niestety takie przypadki. Tutaj też będą nieco inne kryteria, ale mieszkaniec też pewne rzeczy będzie musiał udowodnić.

W ostateczności za niewywiązanie się uchwały antysmogowej, Straż Miejska będzie mogła ukarać mandatem w wysokości 500 złotych. W porannej rozmowie sprawdziliśmy też jak wygląda wymiana pieców w zasobach miejskich. Robimy co możemy, by wymienić kopciuchy w budynkach komunalnych:

Piotr Kuczera: Na dzień dzisiejszy na 192 budynki administracyjne, szkoły, domy kultury, budynki urzędowe, mamy do wymiany w 3 budynkach instalację, ale to w tym roku się zakończy. Jeżeli chodzi o drugi element gospodarki miejskiej, czyli budynki ZGM, to 50% jest wymienionych ale to rzeczywiście tam, gdzie byśmy tych norm nie spełniali w kolejnych latach, czyli w roku 2023 gdzie kolejna tura wymian i mam nadzieję, że do 2025 wszystko zostanie wymienione.

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj