Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Jak zatrudnić i zameldować cudzoziemców?

Facebook Twitter

Rośnie liczba pracowników z Ukrainy, a pracy dla nich ciągle przybywa. Najczęściej są to młodzi mężczyźni, pracujący jako kierowcy samochodów ciężarowych bądź budowlańcy. 'Tylko w wodzisławskim powiecie zarejestrowanych jest ich około 2,5 tysiąca osób'- mówi Katarzyna Lach, pośrednik pracy.

Ciągle mamy tych osób dosyć sporo, przede wszystkim obywateli Ukrainy. W 2018 roku zanotowaliśmy nawet lekki wzrost o 200 oświadczeń, o powierzeniu wykonania pracy było więcej. W styczeń tego roku już było widać, że jest ich jeszcze więcej niż w zeszłym roku. Jeżeli chodzi o samych cudzoziemców, to jest około 2400 osób. Oświadczeń było zarejestrowanych więcej, czasami na jedną osobę są dwa, czy trzy oświadczenia, ale samych osób to około dwa i pół tysiąca.

Większość pracuje legalnie – bo pracodawcom i pracownikom – grożą konsekwencje:

Ta szara strefa nie jest aż tak duża jak wśród Polskich pracowników, ponieważ tutaj sankcje są dużo gorsze i pracodawcy boją się zatrudniać w tej szarej strefie, ponieważ tutaj Straż Graniczna wchodzi. To nie są takie konsekwencje jak tylko Państwowa Inspekcja Pracy, jakaś kara. To się wiąże z dużo poważniejszymi konsekwencjami, wręcz karnymi. Nie ma tutaj, aż tak dużo tych osób, które pracują nielegalnie, po prostu pracodawcy się tego boją, a same osoby też, ponieważ im to grozi deportacją.

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim zorganizował spotkanie dla pracodawców, by poinformować ich jak poradzić sobie z pracownikami zza granicy – mówi dyrektor Anna Słotwińska- Plewka, dyrektor wodzisławskiego pośredniaka:

Chcemy i chcieliśmy na takim spotkaniu przestrzec osoby, żeby to co robią te dokumenty, które przygotowują żeby to było wszystko zrobione zgodnie z prawem, bo wiemy. Mamy takie informacje z Polski, ze jednak mimo wszystko jest sporo mandatów, sporo kar dla pracodawców, którzy robią w sposób trochę nielegalny. Nie chcemy, żeby to dotyczyło naszych przedsiębiorców i stąd nasze spotkanie.

Materiał przygotował Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2019