Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaka jest kondycja firm z regionu po pandemii? Różna, ale to ten rok będzie decydujący

Facebook Twitter

Są firmy, które po pandemii po prostu się nie podniosły. Dotyczy to branży gastronomicznej, turystycznej czy organizacji imprez

Część z nich w czasie lockdownu zawieszała swoją działalność, a po zniesieniu obostrzeń od razu wchodziła w stan likwidacji. To rzeczywistość na naszym regionalnym rynku. O problemie mówi nam Ireneusz Burek ze Śląskiego Porozumienia Gospodarczego.

Ireneusz Burek: Generalnie biznesu boryka się z innymi problemami. Są problemy związane z kryzysem gospodarczym – nie bezpośrednio zamknięcie i lockdowny – ale to co mamy dzisiaj. Właściwie, ten rok pokaże ile firm utrzyma się na rynku, które z firm poradzą sobie ze wzrostem cen energii i kosztów płac, transportu w przypadku wysokich cen paliw i wreszcie, inne konsekwencje będzie miał konflikt na wschodzie, czyli Ukrainie. No i wojna gospodarcza między Stanami a Chinami – tutaj pokłosie czuje wiele przedsiębiorców.

To bardzo trudny rok, on dla wielu będzie decydujący:

Ireneusz Burek: Wiemy, że przedsiębiorcy są przedsiębiorczy i zaradni. Wielu znajdzie sposób, żeby ten okres przetrwać. Ba! Ja uważam, że jeśli ktoś jest dobrym strategiem i przedsiębiorcom to każdy kryzys jest w stanie przekuć w sukces, ale to wymusza poszukiwanie nowych rynków, nowych rozwiązań, przeprofilowania działalności. Nie każdy jest w stanie to wykorzystać. Ten biznes jednak jest często oparty na fundamentach wieloletniej pracy, wypracowanych metod. Jeśli nie pozwala się w tej strukturze działać to się wszystko sypie.

Prezes Śląskiego Porozumienia Gospodarczego, Ireneusz Burek

Ale w wielu przypadkach już widać pewne ruchy firm, które pomagają im odnaleźć się w tej niełatwej gospodarczej rzeczywistości:

Ireneusz Burek: Przeniesienie w dużym stopniu do technologii onlinowej, digitalnej, do handlu elektronicznego, czy platform zakupowych, sklepów internetowych. Tutaj firmy się odnajdują. Trzeba też pamiętać, że z roku na rok odmładza nam się pokolenie przedsiębiorców. Może nie do końca rok w rok, ale przedsiębiorcy, którzy mają dzisiaj wiek senioralny już tej firmy nie rozwijają, a rozwijają nowi, którzy zupełnie z innym myśleniem wchodzą do biznesu.

Śląskie Porozumienie Gospodarcze jest organizacją, która wspiera firmy z terenu Subregionu Zachodniego. Najbliższa okazja, by porozmawiać o sytuacji przedsiębiorstw, ale i miast, o współpracy w czasie Raciborskich Rozmów o Rozwoju, od 12 do 14 października.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024