Jaka jest kondycja firm z regionu po pandemii? Różna, ale to ten rok będzie decydujący
Są firmy, które po pandemii po prostu się nie podniosły. Dotyczy to branży gastronomicznej, turystycznej czy organizacji imprez

Część z nich w czasie lockdownu zawieszała swoją działalność, a po zniesieniu obostrzeń od razu wchodziła w stan likwidacji. To rzeczywistość na naszym regionalnym rynku. O problemie mówi nam Ireneusz Burek ze Śląskiego Porozumienia Gospodarczego.
Ireneusz Burek: Generalnie biznesu boryka się z innymi problemami. Są problemy związane z kryzysem gospodarczym – nie bezpośrednio zamknięcie i lockdowny – ale to co mamy dzisiaj. Właściwie, ten rok pokaże ile firm utrzyma się na rynku, które z firm poradzą sobie ze wzrostem cen energii i kosztów płac, transportu w przypadku wysokich cen paliw i wreszcie, inne konsekwencje będzie miał konflikt na wschodzie, czyli Ukrainie. No i wojna gospodarcza między Stanami a Chinami – tutaj pokłosie czuje wiele przedsiębiorców.
To bardzo trudny rok, on dla wielu będzie decydujący:
Ireneusz Burek: Wiemy, że przedsiębiorcy są przedsiębiorczy i zaradni. Wielu znajdzie sposób, żeby ten okres przetrwać. Ba! Ja uważam, że jeśli ktoś jest dobrym strategiem i przedsiębiorcom to każdy kryzys jest w stanie przekuć w sukces, ale to wymusza poszukiwanie nowych rynków, nowych rozwiązań, przeprofilowania działalności. Nie każdy jest w stanie to wykorzystać. Ten biznes jednak jest często oparty na fundamentach wieloletniej pracy, wypracowanych metod. Jeśli nie pozwala się w tej strukturze działać to się wszystko sypie.

Prezes Śląskiego Porozumienia Gospodarczego, Ireneusz Burek
Ale w wielu przypadkach już widać pewne ruchy firm, które pomagają im odnaleźć się w tej niełatwej gospodarczej rzeczywistości:
Ireneusz Burek: Przeniesienie w dużym stopniu do technologii onlinowej, digitalnej, do handlu elektronicznego, czy platform zakupowych, sklepów internetowych. Tutaj firmy się odnajdują. Trzeba też pamiętać, że z roku na rok odmładza nam się pokolenie przedsiębiorców. Może nie do końca rok w rok, ale przedsiębiorcy, którzy mają dzisiaj wiek senioralny już tej firmy nie rozwijają, a rozwijają nowi, którzy zupełnie z innym myśleniem wchodzą do biznesu.
Śląskie Porozumienie Gospodarcze jest organizacją, która wspiera firmy z terenu Subregionu Zachodniego. Najbliższa okazja, by porozmawiać o sytuacji przedsiębiorstw, ale i miast, o współpracy w czasie Raciborskich Rozmów o Rozwoju, od 12 do 14 października.
Czytaj także: