Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki jest koszt montażu fotowoltaiki?

Facebook Twitter

Fotowoltaika stała się w Polsce bardzo popularna. Dzieje się tak, ponieważ rachunki za energię elektryczną stale rosną. Zakłada się, że z każdym rokiem ich wysokość może być nawet o 5 % wyższa. Jest to efekt tego, że głównym źródłem pozyskiwania prądu w naszym kraju są elektrownie węglowe. Ich ogromnym minusem jest zatruwanie środowiska naturalnego i atmosfery. Jeżeli zależy nam na ochronie środowiska i obniżeniu rachunków za prąd, warto zainteresować się panelami fotowoltaicznymi. Ile kosztuje montaż fotowoltaiki? Jakie zalety ma stosowanie instalacji fotowoltaicznych?

Zalety stosowania paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania prądu elektrycznego ze słońca. Jest to odnawialne źródło energii, więc podczas produkcji prądu z promieniowania słonecznego nie dochodzi do dodatkowego zatruwania środowiska naturalnego. Całe rozwiązanie jest więc proekologiczne. Największą zaletą fotowoltaiki jest jednak to, że mogą ją kupić zarówno przedsiębiorcy zainteresowani masową produkcją prądu, jak i gospodarstwa rolne i osoby prywatne. Dzięki temu praktycznie każdy może rozpocząć produkcję prądu ze słońca na własny użytek. Chęć zmniejszenia rachunków za prąd sprawia, że na zakup paneli słonecznych decyduje się wielu naszych rodaków. Warto wspomnieć bowiem, że montując fotowoltaikę, jesteśmy w stanie uzyskać całkowitą niezależność energetyczną i płacić jedynie symboliczne rachunki za prąd. Im więcej osób zdecyduje się na taki sposób pozyskiwania prądu, tym mniejszy udział w jego produkcji będą miały elektrownie węglowe. Mamy więc szansę odmienić energetyczne oblicze naszego kraju i pozostawić środowisko naturalne w lepszym stanie dla kolejnych pokoleń.

Jaki jest koszt montażu paneli słonecznych?

Cena paneli fotowoltaicznych i montażu będzie różna w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Będzie miało na nią również wpływ doświadczenie montera oraz wybór producenta paneli, falownika i pozostałego osprzętu. Warto zastanowić się jednak, jaka będzie cena fotowoltaiki dla rodziny, która płaci rachunki na poziomie 200 zł miesięcznie. W takiej sytuacji potrzebna będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy minimum 5 kW. Pozwoli ona w znacznym stopniu zminimalizować rachunki za energię elektryczną. Koszt instalacji o takiej mocy to około 23 000 zł – 28 000 zł. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wybrać jednak fotowoltaikę o większej mocy. Decydując się na moc 10 kW, mamy pewność, że nawet w okresie zimowym, kiedy dni są stosunkowo krótkie, a zachmurzenie duże nie zabraknie nam naszej energii elektrycznej. Cena instalacji fotowoltaicznej 10 kW waha się pomiędzy 37 000 zł, a 47 000 zł. Są to oczywiście ceny orientacyjne. Jeżeli interesuje Was dokładny koszt takiej inwestycji, wówczas warto umówić się na spotkanie z dostawcą fotowoltaiki.

Czy można obniżyć koszt zakupu fotowoltaiki?

Koszt montażu paneli słonecznych nie należy do najniższych. W związku z tym warto zastanowić się, czy jest możliwość obniżenia ceny. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z dotacji, które udzielane są przez organy państwowe, samorządowe lub Unię Europejską. W tej chwili najbardziej popularny jest program “Czyste Powietrze”. Dzięki niemu możemy otrzymać finansowanie na poziomie 50% wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 5000 zł. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW mamy więc możliwość obniżenia ceny o blisko 20 %.

Dodatkową preferencją dla kupujących instalacje fotowoltaiczne jest możliwość skorzystania z odliczenia jej od podatku dochodowego. Oczywiście nie dotyczy to całej kwoty instalacji, ale jesteśmy w stanie uzyskać z tytułu zakupu paneli nawet kilkaset złotych zwrotu z podatku. Polski ustawodawca przewidział bowiem taką możliwość dla osób inwestujących w termoizolację budynków. Instalacje fotowoltaiczne zostały również włączone do katalogu możliwych odliczeń, więc możemy skorzystać z takiej preferencji podatkowej. Skorzystanie z dotacji lub możliwości obniżenia podatku dochodowego sprawia również, że fotowoltaika dla domu https://salvisexpert.pl/twoj-dom/ znacznie szybciej się “spłaci”. Będziemy mogli wówczas mówić o realnych oszczędnościach płynących z produkcji własnego prądu ze słońca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021