Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki jest postęp prac na raciborskim odcinku drogi Pszczyna-Racibórz?

Facebook Twitter

Prace na półmetku. We wtorek (24.11.) zalano ostatnie przęsło mostu nad Odrą w Raciborzu. W dobrym tempie idzie budowa 8-kilometrowego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna. Inwestycja toczy się od Raciborza do gminy Kornowac. Zakończenie prac jest możliwe z końcem przyszłego roku.

Mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza:

Wszyscy czekamy, aż już będzie można z niej korzystać. Ideałem byłoby jakby to była droga już do samego Rybnika i później dalej do Pszczyny, na razie będziemy mieli ten odcinek 8-kilometrowy. Dla nas to będzie w znaczącym stopniu wyprowadzenie przynajmniej części, jeśli nie całości ciężkiego ruchu z centrum. Dzięki temu centrum zostanie odciążone od ruchu ciężarówek, tirów, a zostanie nam ten ruch lokalny. Sama droga, sama obwodnica, wielu mieszkańcom ułatwi poruszanie się między dzielnicami.

www.raciborz.pl

A co z kolejnym etapem tej inwestycji? O ciąg dalszy budowy drogi Pszczyna-Racibórz dopytują nasi słuchacze, a my szukamy odpowiedzi w ich imieniu:

Poza jednym odcinkiem, tym który jest w granicach Raciborza, czyli most na kanale Ulgi, wszystkie pozostałe kwestie są zakończone. Pewnym optymizmem napawa to, że w ramach Funduszu Dróg Samorządowych pojawiła się pewna furtka, że także samorząd województwa będzie mógł wnioskować i być może pierwszy odcinek od strony Rybnika, czyli ten, który idzie przez Gaszowice, będzie mógł być zakwalifikowany do pozyskania środków z tego funduszu i wtedy województwo zdecydowałoby się na realizację tego odcinka, ale to już od strony Rybnika.

A na jakim etapie jest przygotowanie projektu drogi nad kanałem Ulga?

Tu ciągle zmagamy się z tą kwestią związaną z likwidacją linii kolejowej. Niestety likwidacja sama nie dojdzie do skutku, co powoduje pewne utrudnienia związane z zakończeniem kwestii projektowych. Myślę, że we współpracy i z pewnym porozumieniem, które uda się zawrzeć na poziomie samorządu wojewódzkiego i gmin zainteresowanych tym, powinno się udać przeprowadzić na tyle te prace projektowe, aby nie wprowadzać zmian i móc przedstawić gotowy projekt do realizacji.

Regionalna Droga Racibórz-Pszczyna ma docelowo połączyć Racibórz z Pszczyną przez Rybnik, tworząc obwodnice miejscowości leżących na tej trasie. Ma przebiegać od gminy Rudnik przez Racibórz, Kornowac, Gaszowice, Lyski i Rydułtowy do ul. Sportowej w Rybniku.

Zobacz zdjęcia z drona, na których widać postępy prac w Raciborzu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj