Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie dzieci?

Facebook Twitter

Naukowcy zbadają, czy smog może mieć wpływ na rozwój mózgu u dzieci.

fot. Shutterstock

Naukowcy postanowili przeprowadzić badania na grupie 800 dzieci (10-13 lat). Będą sprawdzać, jaki wpływ na dzieci w wieku szkolnym na smog. Marcin Szwed, profesor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi:

Jeżeli w naszych badaniach ziści się czarny scenariusz, może się okazać, że smog zatrzymuje dojrzewanie połączeń mózgowych, a nawet powoduje obumieranie pewnych części mózgu.

fot./mohamed_hassan

Przypuszcza się, że zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na :

  • rozwój mózgu u dzieci,
  • zaburzenia zachowania,
  • utrzymaniem uwagi,
  • kontrolę impulsu.

Przebieg badań:

W Pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną badania psychologiczne, które będą miały na celu sprawdzenie jak dziecko jest w stanie wytężać swoją uwagę. Następnie zostanie przeprowadzony skan MRI. Na końcu naukowcy przeprowadzą analizę danych. Epidemiologia środowiskowa pozwali im na wyłapanie tych niewielkich zmian, które mogą zadecydować, czy dochodzi do zaburzeń.

Dodatkowo zostanie przygotowana specjalna mapa, na której będzie można sprawdzić aktualny oraz wsteczny stan zanieczyszczenia. Dzięki niej naukowcy będą mogli także wziąć pod uwagę stężenia zanieczyszczeń, które występowały w czasie życia płodowego badanych.

 

fot. airly.eu

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego poznamy za 3-4 lata.

Co w najgorszym wypadku przypuszczają naukowcy?

Badania mogą wykazać, że zanieczyszczone powietrze osłabia uwagę, powoduje zaburzenia w zachowaniu. Może się okazać, że smog zatrzymuje dojrzewanie połączeń mózgowych, lub prowadzi do obumarcia części naszego mózgu. Badania chińskich naukowców wykazały, że smog może mieć wpływ na rozwój autyzmu, zaś badania dr Feleszki ukazują, że smog wywołuje permanentny stan zapalny dróg oddechowych u dzieci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024