Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania? [materiał partnera]

Facebook Twitter

W zależności od zakresu planowanych zmian nakłady finansowe na remont nieruchomości sięgać mogą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią gotówką, dobrze wiedzieć, który kredyt będzie najkorzystniejszym wyborem.

Z uwagi na fakt, że remont lub modernizacja nieruchomości pociąga za sobą odczuwalne koszty, często jesteśmy zmuszeni do skorzystania z finansowego wsparcia banku. Jak wynika z raportu SW RESEARCH, który przygotowany został na zlecenie Nest Banku, Polacy wydają na remont średnio 9.639 zł. Kwota ta jednak może okazać się dalece niewystarczająca w przypadku bardziej zaawansowanych modyfikacji czy gruntownej zmiany aranżacji wnętrz. Planując zaciągnięcie kredytu na remont warto mieć świadomość, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się do realizacji tego celu.

Debet w koncie lub karta kredytowa, czyli drobne prace remontowe

Często planowane prace ograniczają się tylko do odświeżenia wnętrz i drobnych modernizacji. W końcu zauważalny efekt daje samo pomalowanie ścian, zabudowa szafy czy wymiana paneli podłogowych. W takiej sytuacji gotówkę zagwarantować może popularny i łatwo dostępny debet w koncie osobistym. Rozwiązanie to pozwala, aby saldo rachunku, w określonym okresie czasu, pozostawało ujemne. Zaciągnięcie zobowiązania odbywa się w ramach przyznanego przez bank limitu. Jego wysokość ustalana jest na podstawie analizy historii wpływów na konto osobiste. Osoby korzystające z debetu w rachunku powinny pamiętać, że każdy otrzymany przelew w pierwszej kolejności kierowany jest na spłatę zadłużenia.

W sfinansowaniu niewielkiego remontu przydatna może być także karta kredytowa z odpowiednio wysokim limitem. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego. W zależności od banku może on wynosić od 52 do 60 dni. Jeśli spłata całości zadłużenia nastąpi w tym terminie to nie zostaną naliczone odsetki od zaciągniętego kredytu. Osoba posiadająca kartę kredytową bez opłat za jej prowadzenie, lub spełniająca warunki bezpłatności „plastiku”, może cieszyć się zatem w pełni darmowym długiem. Wybierając kartę kredytową warto także sprawdzić czy nie posiada ona usługi moneyback, zapewniającej częściowy zwrot środków za zakupy w sklepach budowlanych.

Kredyt gotówkowy, czyli szerszy zakres prac remontowych

Osoby planujące remont obejmujący swoim zakresem prace wykraczające poza standardowe odświeżenie wnętrza, a co za tym idzie potrzebujące większych środków, powinny zwrócić uwagę na bogatą ofertę kredytów gotówkowych. Rozwiązanie to proponuje niemal każdy bank. Zaletą kredytu gotówkowego są bez wątpienia uproszczone procedury kredytowe, swoboda w wydatkowaniu otrzymanych środków, a także szeroki zakres dostępnych kwot i okresów spłaty zobowiązania. Wszystko to pozwala to dopasować potencjalny kredyt do bieżących potrzeb wnioskodawcy.

Zaciągnięcie tego typu zobowiązania wiąże się z koniecznością poddania się ocenie zdolności kredytowej. W tym celu bank będzie musiał potwierdzić naszą tożsamość oraz zweryfikować źródło i wysokość osiąganych dochodów. W tym celu konieczne będzie przedstawienie dowodu osobistego oraz zaświadczenia od pracodawcy określające poziom otrzymywanego wynagrodzenia. Niektóre banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, potwierdzają dochody na podstawie wyciągu z konta osobistego – najczęściej za okres trzech ostatnich miesięcy.

Kredyt hipoteczny – zaawansowane prace budowlano-remontowe

Prace związane z ingerencją w strukturę budynku tj. wymiana instalacji elektrycznej, kanalizacji, wyburzanie ścian czy zmiana układu pomieszczeń, mogą pociągać za sobą koszty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Co prawda taką kwotę otrzymać można zaciągając kredyt gotówkowy, jednak z uwagi na brak zabezpieczeń, cechuje się on wyraźnie wyższym oprocentowaniem. Korzystniejsze warunki cenowe kredytu hipotecznego wynikają z konieczności przedstawienia przez wnioskodawcę zabezpieczenia w postaci nieruchomości wolnej od jakichkolwiek roszczeń i obciążeń.

Proces oceny zdolności kredytowej jest także bardziej skomplikowany, niż w przypadku kredytu gotówkowego, ponieważ bank oprócz wnikliwej weryfikacji sytuacji finansowo-ekonomicznej klienta ocenia także stan fizyczny i prawny nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Bardziej wymagające procedury i konieczność przedstawienia większej liczby dokumentów może mieć jednak odzwierciedlenie w dużo korzystniejszej cenie. Oprocentowanie najlepszych kredytów hipotecznych zamyka się w przedziale od 4% do 5%. Najkorzystniejsze kredyty gotówkowe to oprocentowanie rzędu 8% – 10%.

Mając na uwadze, że kredyty hipoteczne to zobowiązania wysokokwotowe, które „towarzyszą” kredytobiorcy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty. W tym celu skorzystać można z rankingów i zestawień przygotowywanych przez popularne serwisy finansowe tj. finanse.rankomat.pl. Dzięki dostępnym bezpłatnie informacjom, bez problemu zawęzić można liczbę instytucji, w których złożymy wniosek kredytowy. Z uwagi na bardziej wymagające procedury, zaciągnięcie kredytu hipotecznego przez internet jest aktualnie niemożliwe i konieczne będzie spotkanie z doradcą kredytowym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj