Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki numer alarmowy wybrać, kiedy chodzi o czyjeś życie? Przypominają o tym w Czerwionce-Leszczynach [materiał partnera]

Facebook Twitter

"Zadbaj o swoje bezpieczeństwo" z Czerwionką-Leszczyny. W tamtejszym Urzędzie Miasta i Gminy zdecydowano się przypomnieć mieszkańcom podstawowe informacje na temat tego, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Ostatnie pół roku pandemii pokazało, że warto znać zasady postępowania w różnych okolicznościach, jakie mogą spotkać nas w codziennym życiu.

Jeśli postępujemy zgodnie z opracowanymi instrukcjami- jesteśmy bezpieczni:

Urząd Gminy to jednostka najbliższa mieszkańcom. W zasadzie mieszkaniec przychodzi tutaj ze wszystkim. Jego nie interesuje to, czy droga jest prowadzona przez województwo, przez powiat i także wszystko to, co jest związane z bezpieczeństwem, jest kierowane m. in. na urząd, stąd straż miejska, stąd ochotnicze straże pożarne, stąd komisariat policji, który co prawda nie jest zależny bezpośrednio od urzędu i burmistrza, ale jednak koordynujemy wszelakie działania zmierzające do tego, żeby mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo. Dzisiaj myślę, że z perspektywy tych ostatnich wydarzeń związanych z pandemią to nie tylko się sprawdza, ale się okazuje, że to jest niezbędne i potrzebne.

-mówi burmistrz Czerwionki-Leszczyny, Wiesław Janiszewski.

Burmistrz Czerwionki-Leszczyny, Wiesław Janiszewski

Na początek sprawdźmy więc, czy mieszkańcy znają numery alarmowe do służb ratunkowych:

Wiedzę mieszkańców sprawdziła Monika Sokołowska. To teraz przypomnijmy, jakie są te najważniejsze numery alarmowe:

Najważniejszym numerem, europejskim numerem alarmowym jest numer 112. Myślę, że to na tyle znany numer, że właściwie każdy z nas w sytuacji kryzysowej będzie w stanie go użyć. Oprócz tych numerów są jeszcze numery zaczynające się na cyfry „9”: 997- policja, 998- straż pożarna, 999- pogotowie ratunkowe. Ale również do pogotowia energetycznego- 991; do pogotowia gazowego- 992. Mamy jeszcze inne numery alarmowe, one w zależności od tego, gdzie się znajdujemy, możemy z nich skorzystać. To są numery do: pogotowia ratownictwa wodnego- 984, ratownictwa morskiego- 985, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego- 987. Numer, którego praktycznie nikt nie zna to numer 986 do straży miejskiej. Komenda Główna Policji 995 i taki numer, którego też nie znamy to 996 – centrum antyterrorystyczne.

-wymienia Adrian Strzelczyk, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Adrian Strzelczyk, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny

Kiedy dzwonić na 112, a kiedy na przykład wybrać numer do straży pożarnej?

Jeżeli wykręcimy w Czerwionce-Leszczynach numer 998 to przekieruje nas do najbliższej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, czyli miejskiej jednostki do Rybnika. Dyspozytorzy z tej jednostki zdecydowanie lepiej znają teren, potrafią szybko zareagować i skrócić czas działania służb do minimum, do tego absolutnego minimum. Jeżeli chodzi o pożary, zagrożenia podtopieniami, złamane drzewa itd., to powinniśmy dzwonić pod numer 998. Jeżeli jesteście państwo poza terenem, nie znacie terenu, to numer 112 jest zdecydowanie lepszym numerem do wyboru z tego względu, że dyspozytor jest w stanie zlokalizować, gdzie państwo się znajdujecie. I nawet, jeśli nie będziecie w stanie opowiedzieć czy też dokładnie powiedzieć, jaka to jest ulica, to dyspozytor widzi na mapie, czy też mam możliwość sprawdzenia, z którego miejsca państwo dzwonicie. Potrafi zadysponować odpowiednie siły i środki.

Straż Miejska w Czerwionce-Leszczynach, ul. Parkowa 9

Dzwoniąc na numery alarmowe, nie stosujemy prefiksów ani numerów kierunkowych. A jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi, by szybko otrzymać pomoc?

Otóż na pewno zaczynamy od podania imienia i nazwiska. Następna kwestia, myślę, że najważniejsza to jest miejsce. Złośliwość rzeczy martwych niejednokrotnie pokazała, że wtedy kiedy potrzebujemy telefon- on się rozładowuje i w tym momencie osoba, która z drugiej strony siedzi na tych tzw. dziewiątkach, usłyszała, kto to jest, numer telefonu, co się stało, tylko nie wie niestety gdzie. Tu należy uczulić nasze społeczeństwo, żeby rozpoczynając rozmowę przejść, obejść, zobaczyć, gdzie się jest, jakieś charakterystyczne punkty, które można wskazać, bo nawet jeśli rozłączymy się, to akcja ratunkowa zostanie rozpoczęta. W następnej kolejności, jeśli będzie to np. wypadek komunikacyjny, należałoby określić jakie siły i środki będą potrzebne, bo może się okazać, że osoba jest zakleszczona w aucie, wezwiemy pogotowie ratunkowe a pogotowie rozłoży ręce, bo po prostu nie będzie potrafiła tego człowieka z auta wyciągnąć.

-podpowiada Grzegorz Swinka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczynach.

Grzegorz Swinka, Ochotnicza Straż Pożarna w Leszczynach

Trzeba słuchać dyspozytora i odpowiadać na zadane przez niego pytania. „I nie warto najpierw dzwonić do urzędu, bo w sytuacji zagrożenia liczy się każda sekunda” – dodaje Adrian Strzelczyk z zarządzania kryzysowego:

Zdarzają się przypadki, że na nasze numery urzędowe nasi mieszkańcy, ale nie tylko, zgłaszają różnego rodzaju zdarzenia związane m. in. z pożarami. My oczywiście odnotowujemy taką informację, natomiast każdorazowo przekazujemy i prosimy, aby zostało to zgłoszone do odpowiedniej służby. Czy to będzie 112, zazwyczaj to jest 998, bo tu chodzi głównie o pożary. Szanowni państwo, numer alarmowy to jest najkrótsza droga do udzielenia pomocy. Jeżeli z poziomu gminy informujemy- bo każdorazowo też informujemy, jeżeli taki telefon jest przyjmowany- niestety wydłuża to czas reakcji. Przy pożarze, przy wypadku każda sekunda się liczy. Niejednokrotnie to jest życie ludzkie, to jest mienie, które jest zagrożone. Także szanowni państwo, uczulam, żeby dzwonić mimo wszystko najpierw na numery alarmowe.

Do spraw związanych z bezpieczeństwem będziemy jeszcze wracać na naszym portalu w kolejnych dniach.

Wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w gminie Czerwionka-Leszyczyny: TUTAJ.

Kontakt

Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

  • w każdy poniedziałek od 7.30 do 17.00,
  • od wtorku do czwartku w godzinach 7.30 do 15.30,
  • w piątki od 7.30 do 14.00.

Adres

  • ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
  • tel.: 32 429 59 11, 32 431 17 60

Jak dojechać

Wprowadzenie numeru alarmowego 112 nie wyłączyło pozostałych numerów alarmowych do służb ratunkowych: 997 – Policja, 998 – Państwowa Straż Pożarna, 999 – Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Pozostałe numery alarmowe funkcjonujące w Polsce

  • 987 – centrum zarządzania kryzysowego
  • 991 – pogotowie energetyczne
  • 992 – pogotowie gazowe
  • 993 – pogotowie ciepłownicze
  • 994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne
  • 995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert
  • 996 – Centrum Antyterrorystyczne

Inne numery do służb powołanych do niesienia pomocy

  • 986 – straż miejska (nie we wszystkich miastach)
  • 19 115 – Miejskie Centrum Kontaktu (dla Miasta Stołecznego Warszawy)
  • 116 000 – numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci (Fundacja ITAKA)
  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
  • 116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania (Instytut Psychologii Zdrowia)
  • 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (MOPR i WOPR)
  • 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR)
  • 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (Fundacja ITAKA)
  • 22 668 70 00 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj