Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jaki pomysł na walkę ze smogiem mają władze Rybnika?

Facebook Twitter

O odpowiedź na pytanie poprosiliśmy porannego gościa Radia 90, Michała Śmigielskiego, zastępcę prezydenta Rybnika. Wiadomo, że dopłata na zakup solarów nie rozwiązuje problemu, bo ludzie wykorzystują baterie słoneczne do podgrzewania ciepłej wody.

Również, póki co, niewielu mieszkańców chce podłączyć się do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej:

Po deklaracjach, jakie prezes rozesłał, było dość duże zainteresowanie. Dzisiaj, jak zaczynamy budować, inwestować, zaczyna się problem podłączania, to część ludzi się wykrusza.

Radio 90: Wygrywa tańszy gaz?

Część ludzi na pewno jest zainteresowana gazem, różne powody są tego. Raz, że jest się samemu tego operatorem, a z drugiej strony jest jakaś fama, ludzie nie są nauczeni ciepła sieciowego, nigdy z tego nie korzystali, mają pewne obawy.

Tymczasem w ubiegłym sezonie grzewczym Straż Miejska w Rybniku tylko trzy razy pobrała popiół z pieca, w którym zachodziło podejrzenie spalania rzeczy niedozwolonych. Po laboratoryjnych badaniach potwierdziły się tylko dwa przypadki. Mimo to prezydent Śmigielski jest optymistą i deklaruje się jako przeciwnik wprowadzenia zakazu palenia węglem:

Bardzo duża liczba osób pracuje w górnictwie albo jest związana pośrednio z górnictwem, dostają deputaty, są zainteresowani spalaniem tego deputatu. To jest na Śląsku dość trudne, jesteśmy przyzwyczajeni do gospodarowania węglem, ale ja jestem optymistą. Dzisiaj edukacja w przedszkolach, szkołach o szkodliwości spalania śmieci w paleniskach domowych daje efekt i dzisiaj coraz mniej ludzi spala w tych piecach byle co.

Cała rozmowa z porannym gościem dostępna jest TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj