Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jakie będzie nauczanie od września w raciborskich szkołach?

Facebook Twitter

Częściowa dwuzmianowość - taki system ma obowiązywać na początku roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych w powiecie raciborskim. Nie wszystkie dzieci będą rozpoczynały lekcje o tej samej porze, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli.

Mówi zastępca starosty raciborskiego, Marek Kurpis:

Teoretycznie dwuzmianowość ma miejsce wtedy, kiedy to jest pełna dwuzmianowość, jak będzie miał powiat głubczycki, że pierwsza tura jest 7.00-13.00, a kolejna 14.00-20.00/21.00. Tu można powiedzieć, że ze względów covidowych u nas będzie częściowa dwuzmianowość, żeby młodzież, która przyjeżdża do szkoły, z jednej strony dotarła bezpiecznie transportem zbiorowym, a z drugiej, żeby ograniczyć kontakt w tych przestrzeniach wspólnych.

Dlatego część uczniów będzie zaczynała lekcje o godz. 8.00, a druga tura o godz. 9.50. Jak będzie wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego?

My staraliśmy się ustalić podobne zasady, chociaż one będą różne, jeżeli chodzi o szczegóły. Dlaczego? Mechanik, największa szkoła, to jest ponad 1100 uczniów, najmniejsza to Zespół Szkół Specjalnych – 170. Ta druga szkoła będzie miała rozpoczęcie na boisku szkolnym, tam wszyscy się zmieszczą. Natomiast duże szkoły będą miały podzielone rozpoczęcie na roczniki – jeżeli pogoda dopisze to na boiskach szkolnych, a jak nie to w salach gimnastycznych.

Czy uczniowie i nauczyciele będą musieli nosić maseczki?

Jeżeli chodzi o realizację zajęć w roku szkolnym to we wspólnych przestrzeniach maseczki. Podczas prowadzenia zajęć, to tylko wtedy, kiedy ktoś będzie czuł taką potrzebę, ale obowiązku na razie nie będzie. Nauczyciele również nie będą musieli nosić masek prowadząc zajęcia. W przestrzeniach wspólnych wszystkich maseczki będą obowiązywać.

Powiat przygotowuje się także na ewentualność wprowadzenie nauczania zdalnego. Co ciekawe, miałoby ono być prowadzone przez nauczycieli znajdujących się w szkołach, dlatego starostwo inwestuje w sprzęt, uzupełnia komputery w kamerki internetowe, a sale w tablice multimedialne.

Musimy być gotowi także na nauczanie w systemie mieszanym

– dodaje starosta Kurpis:

Przygotowujemy się również na ewentualną hybrydę, tylko nie do końca taką, że pół klasy jest w sali, a pół online. Tylko bardziej myślimy o tym, że klasy pierwsze i maturalne są w szkole, a reszta online. Może też będziemy dzielić to tygodniami – 2 tygodnie online, 2 tygodnie stacjonarnie.

Powiat zakupił już także i przekazuje szkołom środki dezynfekcyjne, od października do dyrektorów szkół tafią już środki finansowe na ten cel i o ich zakup będą dbali sami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023