Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Jako samorządy chcemy uczestniczyć w rozmowach o transformacji górnictwa” – mówi prezydent Rybnika

Facebook Twitter

Tak mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. O konieczności powołania „śląskiego okrągłego stołu” mówiliśmy już w Radiu 90. Chce tego Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów, któremu przewodniczy Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Mówimy o bardzo ważnym procesie, o historycznym procesie, który dotknie za chwilę województwo śląskie, a w szczególności gminy górnicze. Kwestia przekształceń gospodarczych, które będą miały oddziaływanie długofalowe i społeczne i kulturalne oraz gospodarcze. Właściwie w każdym zakresie będziemy czuli, że coś się wokół nas zmienia.  Chcemy się do tego procesu dobrze przygotować, chcemy, aby była pewna mapa drogowa, a nie działania doraźne. Myślę, że samorządy powinny zostać dopuszczone do głosu, ponieważ będą podmiotem tych zmian.

Do tej pory rząd tylko rozmawiał ze stroną rządową, chcemy to zmienić

– podkreśla prezydent:

Piotr Kuczera: Rząd skupił się na sytuacji tylko i wyłącznie kopalń, co więcej, głównie sytuacji pracowniczej. Chcemy ten dialog zdecydowanie poszerzyć. Rozumiemy, że jest potrzebne porozumienie społeczne i mu kibicujemy. Chodzi o to, żeby ludzie odchodzili na godnych warunkach. Jednak to nie załatwi problemu. Problem zostanie. Bez rozmowy z biznesem, z nauką, ale też z samorządem terytorialnym, niewiele dobrego się w najbliższych latach stanie. Te działania muszą być zaplanowane i chcemy w tym uczestniczyć.

Pierwsze spotkanie samorządowców on line ze stroną rządową dziś (2.03.), reprezentować ją ma wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Cała poranna rozmowa z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023