Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jałmużna postna księży na respiratory i środki ochronne

Facebook Twitter

Specjalne zarządzenie w związku ze stanem epidemii wystosował do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Duchownych prosi o wsparcie szpitali. Zgodnie z tradycją – podczas Mszy Krzyżma Świętego – duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel.

fot. Archidiecezja Katowicka/ Abp Wiktor Skworc

W tym roku będzie to zakup respiratorów oraz środków ochronnych dla szpitala zakaźnego w Tychach oraz placówki w Mikołowie. Pieniądze maja przekazać wszyscy kapłani oprócz chorych księży i misjonarzy. Minimalny datek to 500 złotych.

Specjalne zarządzenie w sprawie zarządu dobrami doczesnymi w związku ze stanem epidemii wystosował do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Duchownych prosi o jałmużnę postną na doposażenie szpitali.

W słowie do kapłanów metropolita katowicki przede wszystkim wezwał do modlitwy i zaufania Bożej Opatrzności:

Stan epidemii i związane z nim utrudnienia w sprawowaniu posługi duszpasterskiej wzywają nas do nieustannej i gorliwej modlitwy”. Wskazał na pierwszeństwo budowania w parafialnych wspólnotach Kościoła żywego z wykorzystaniem „nowych form sakramentalnej i pozasakramentalnej posługi”, przede wszystkim internetu i mediów społecznościowych, by nadal „służyć wiernym, mieszkańcom naszych parafii i miejscowości.

W poczuciu odpowiedzialności o „dobro parafialnej i archidiecezjalnej rodziny” abp Skworc przypomniał o konieczności troski o „kościoły parafialne, kaplice, pomieszczenia służące formacji i katechizacji, o przestrzeń, w której dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem”. Wspomniał kościół katedralny, Matkę kościołów archidiecezji, gdzie „wszyscy zrodzili się do sprawowania kapłańskiej posługi”. Zaznaczył, że trzeba też „zatroszczyć się o utrzymanie i funkcjonowanie obiektów sakralnych i kościelnych w naszych parafiach, jak również archidiecezji i wszystkich jej instytucji”.

Zgodnie z tradycją – podczas Mszy Krzyżma Świętego – duchowieństwo archidiecezji katowickiej składa ofiary na konkretny cel.

W tym roku pragniemy włączyć się w trwającą walkę z epidemią materialnie, poprzez złożenie ofiary na zakup respiratorów bądź środków ochronnych dla Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego w Tychach (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach) i Szpitala św. Józefa w Mikołowie.

– pisze metropolita katowicki.

I dodaje:

„Serdecznie proszę wszystkich kapłanów archidiecezji (proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów – z wyłączeniem kapłanów chorych i misjonarzy, o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj