Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jarmark Bożonarodzeniowy i Święto Makówek w Czerwionce -Leszczynach

Facebook Twitter

Jarmark Bożonarodzeniowy już w najbliższą sobotę (18.12. ) od 16.00 na terenie zabytkowego osiedla familoków. Na dzieci już od godz. 14.00 będzie czekać kolejka szynowa. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach świątecznych - tworzyć aniołki z makramy, bombki świąteczne oraz Makowe Kule Mocy.

Tradycyjnie nie zabraknie Mikołaja z workiem pełnym łakoci. Jak zwykle, przygotowano też prezenty – w czasie „Święta Makówek” w świątecznych konkursach mieszkańcy będą mieli okazję zdobyć aż sto pięknych prawdziwych choinek (konkurs od godz. 16.00). No i najważniejsze – wielką degustację makówek, najpopularniejszego śląskiego świątecznego deseru, przygotują panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta.

Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich przygotowanie

– mówią gospodynie.

Od ponad 160 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. Zgodnie z tradycją – powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego ten wyjątkowy deser przygotowywało się w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta.

Oprócz makówek, przygotowanych według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku ten świąteczny przysmak serwowany jest w zupełnie nowych smakach. Wszystko zależy od inwencji gospodyń – uczestnicy jarmarku zajadali się już makówkami z budyniem, kokosowymi, migdałowymi, czekoladowymi, kawowymi, z ajerkoniakiem, a nawet włoskimi – z makaronem i orzechami.

Podczas Święta Makówek scenie wystąpią zespoły Światło i Małe Światło oraz Jacek Silski. Będzie można także nabyć wyjątkowe ozdoby i dekoracje świąteczne oraz rękodzieło artystyczne. Harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju.

Jarmarkowi w Czerwionce towarzyszy wyjątkowa atmosfera, którą tworzą wszyscy uczestnicy – koła gospodyń ze śląską gościnnością, życzliwością, utalentowane dzieci na scenie, mieszkańcy, którzy zdobywają wymarzone choinki, zadowoleni ze spotkania z Mikołajem najmłodsi. W przedświątecznym zabieganiu jest okazja, aby na chwilę zwolnić i poczuć ten niezwykły nastrój Bożego Narodzenia.

Serdecznie zapraszamy 18 grudnia o godz. 16.00 na plac rekreacyjny przy ul. Szkolnej w Czerwionce (teren osiedla Familoków). O godz. 17.00 Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski złoży mieszkańcom świąteczne życzenia, o tej godzinie również rozpocznie się degustacja makówek.

Po wystąpieniu Burmistrza i przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju nastąpi wręczenie nagród w konkursie „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa”.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024