Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jarmark pszczeli w Radlinie. Mamy rady jak rozpoznać dobry miód [FOTO]

Facebook Twitter

Miód z lokalnych pasiek, zebrany z roślin, które rosną w regionie, o tej porze roku już skrystalizowany. Na to zwracają uwagę wytwórcy miodów, pszczelarze, pytani o to jak poznać dobry miód. Spotkali się na Jarmarku Pszczelim w Radlinie. Ich stoiska czynne są dziś (28.11.) do godziny 18.00.

Punktualnie o 15.00 ruszył Jarmark Pszczeli zorganizowany już po raz kolejny w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Swoje stoiska przygotowali lokalni producenci miodu i właściciele pasiek z regionu. Chętnych nie brakowało:

Jak poznać dobry miód?

Trzeba zwracać uwagę na kraj pochodzenia miodu!

Leszek Szweda z pasieki z Żor podkreśla, że klienci muszą być czujni i ostrożni:

Leszek Szweda: Nas zalewa lawina miodów z Chin, z Ukrainy, gdzie pszczołom podaje się antybiotyki, które odkładane są także w miodzie. Trzeba uważać. Ważna rzecz, koneserzy na pewno wiedzą, że miód ulega naturalnej krystalizacji, więc w okresie zimowym, w zasadzie powinny być miody krystalizowane. Jeżeli kupicie miód skrystalizowany macie pewność, że miód jest prawdziwy i naturalny.

Andrzej Langrzyk z pasieki z Czyżowic podkreśla, że powinniśmy jeść miód, który powstał z roślin z naszej okolicy:

Andrzej Langrzyk: Przede wszystkim dobry miód to taki, który jest pozyskiwany w miejscu, w którym mieszkamy. Powinniśmy wiedzieć, co w danym rejonie rośnie. Miód wrzosowy jest dobrym miodem, ale u nas nie jest pozyskiwany, u nas nie występują pyłki wrzosu. U nas to lipa, akacja, wielokwiat, nawłoć się zdarza na ugorach, facelia jest siana, rzepak. Gryka też, ale bardzo jest jej mało. Ja jeżdżę po grykę za Zawiercie, w rejonie Ogrodzieńca. Tam są plantacje gryki najbliżej.

Na stoisku pasieki ze Stanowic słyszymy, że należy zwrócić uwagę na konsystencję miodu:

Miód lipowy, gdy jest zbierany w lipcu, to do połowy sierpnia on może być płynny, potem powinien przejść krystalizację. Dużo klientów chce miody płynne, jednak nie ma siły, by do połowy listopada on się nie skrystalizował. Druga uwaga, kupując miód nawet płynny należy nalać do szklanki letniej wody, łyżeczką go dozować pomalutku do szklanki, gdy on się będzie układał w stożek to jest to miód prawdziwy, jak się będzie rozlewał, to jest to już miód kombinowany.

I jeszcze jedna rada od właściciela pasieki z żorskiego Roju:

Henryk Łuczak: Trzeba kupować miód ze sprawdzonego źródła. Jak mamy sprawdzonego pszczelarza, warto mu zaufać. Ostatnie dwa lata nie są wesołe w sprzedaży. Ciężko sprzedać, bo ludzie nie chcą się zdecydować na kontakt z innymi ludźmi, większość sprzedaje w domu.

Litrowy słoik miodu to koszt od 50 do 70 złotych.

Jarmark pszczeli w Radlinie potrwa do godziny 18.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj