Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jarmark świąteczny w cieniu Szarloty. To jest zaproszenie do Rydułtów

Facebook Twitter

To jest plan na drugi weekend kwietnia w Rydułtowach. W ramach projektu "W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy" odbędzie się pierwsza z cyklu imprez, które mają "odkurzyć" jedną z głównych ulic miasta, chodzi o ulicę Ofiar Terroru. To była kiedyś ulica z licznymi sklepami i punktami usługowymi, pełniła rolę dzisiejszego centrum handlowego.

Była to przed laty tradycyjna droga przejścia górników z dworca autobusowego na rynku do miejsca pracy na kopalni. To codzienne przemierzanie ulicy przez pracowników kopalni sprzyjało rozwojowi handlu i usług. Było to także miejsce spotkań i codziennych zakupów. Ulica Ofiar Terroru tętniła życiem.

– piszą urzędnicy, którym zależy na reaktywacji ulicy Ofiar Terroru:

Realizacja projektu „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”, a w jego ramach wydarzeń Reaktywacja ulicy Ofiar Terroru ma na celu przywrócenie temu miejscu dawnej świetności i ruchu handlowego. Zamierzamy wspomóc handlowców w pozyskiwaniu klientów, zachęcić mieszkańców do odwiedzania sklepów przy ulicy Ofiar Terroru.

W ramach projektu zapowiedziano szereg przedsięwzięć kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych organizowanych na terenie dolnego biegu ulicy w roku 2022 i 2023. Najbliższa impreza to Jarmark świąteczny – spotkanie ze znanymi Ślązakami, jaka odbędzie się w dniach 9 i 10 kwietnia.

Słuchajcie Radia 90 będziemy Was do Rydułtów zapraszali.

Co? Gdzie? Kiedy?

9-10 kwietnia Jarmark Świąteczny

14 maja Biesiada Rydułtowska „Pod Szarlotą”

25 czerwca Warsztaty Kuchni Śląskiej

2 lipca Dzień Artystyczny

30 lipca Dzień Konsultacji

20 sierpnia Targi Staroci

17 września Jarmark Rockujący Dzień u podnóża „Szarloty”

Projekt „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”’ finansowy ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowanego w ramach programu ,,Rozwój Lokalny’’.

Widok na hałdę Szarlota od strony ulicy Mickiewicza w Rydułtowach

Miasto Rydułtowy zostało wybrane jako jedno z dwudziestu dziewięciu miast w Polsce, do realizacji programu Rozwój Lokalny. Przypomnijmy, że kwota uzyskanej dotacji to 3 521 346 euro, czyli nieco ponad 16 milionów złotych!

Głównym i nadrzędnym celem projektu „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz lepsze dostosowanie administracji lokalnej do potrzeb obywateli.

– mówią urzędnicy w Rydułtowach.  Działania, które realizowane będą w projekcie, podzielone zostały na cztery obszary: gospodarczy, społeczny, środowiskowy oraz przestrzenny.

Co będzie działo się w Rydułtowach w tym roku?

• Rok 2022 to przede wszystkim początek Reaktywacji ulicy Ofiar Terroru. Zadanie to ma na celu pobudzenie niegdyś głównego traktu handlowego, przywrócenie mu dawnego gwaru i życia. Planowane są występy, kiermasze, targi i biesiady. Pierwsze z cyklu wydarzeń już niedługo. Już teraz zapraszamy na „Jarmark Świąteczny – spotkanie ze znanymi Ślązakami”, który odbędzie się 9-10 kwietnia na ul. Ofiar Terroru.
• Partner projektu CRIS z Rybnika rozpoczął już działalność Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości Lokalnej oraz Centrum Obywatelskiego. To nowe miejsce na mapie Rydułtów znajduje się w budynku przy ul. Ofiar Terroru 56a. To miejsce, w którym wspierany będzie rozwój społeczny mieszkańców Rydułtów. Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z oferty szkoleń, doradztwa, np. z zakresu pisania wniosków na konkursy dotacyjne czy nieodpłatnie wynająć sale, które udostępniane są na ich wydarzenia. Prowadzony jest także klub młodzieżowy, w którym dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia dla uczniów rydułtowskich szkół oraz studentów.
• Teleopieka i koperty życia to zadanie kierowanie szczególnie do osób starszych, samotnych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wkrótce rozpocznie działania promujące owe zadania. Teleopieka, czyli interaktywna opaska, to urządzenie pozwalające na stały monitoring osoby chorej, starszej, która mieszka samotnie lub przez określony czas w ciągu dnia przebywa sama. Główną funkcją opaski jest wzywanie pomocy w przypadku upadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Koperta życia, zawiera formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza.
• Finalnie, rok 2022 to czas przetargów na dokumentacje projektowe związane z adaptacją starej sztolni na strzelnicę sportową czy też budową centrum przesiadkowego.
Jak widać, w projekcie „W cieniu Szarloty..” wiele się dzieje. Bieżące informacje na temat terminów planowanych wydarzeń zawsze znajdują się na miejskim profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej miasta.

Do zobaczenia w Rydułtowach!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 marca 2023