Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jarosław Wieczorek w Radiu 90: „Nie będziemy zmuszać samorządów do handlowania węglem. To będzie ich dobrowolna decyzja”

Facebook Twitter

Nie będziemy zmuszać samorządów do handlowania węglem. To będzie ich dobrowolna decyzja, czy chcą wesprzeć obywateli, czy też nie - zapowiada w porannej rozmowie w Radio 90 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dziś (14.10.) rząd ma przyjąć projekt ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy.

Zakłada ona gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminę na poziomie maksymalnie 1,5 tysiąca złotych za tonę. Węgiel dystrybuowany przez samorządy ma być sprzedawany w cenie do 2 tysięcy złotych za tonę. Tymczasem prezydent Rybnika, czy burmistrz Rydułtów protestują, mówiąc że to nierealne, a to co rząd przygotowuje, to pułapka na samorządowców:

Jarosław Wieczorek: Samorząd może do tego przystąpić, ale nie musi, to jest dobrowolne, to nie jest obligatoryjne. Jeżeli samorząd uzna, że chce pomóc swoim mieszkańcom i swoim obywatelom, żeby ta dystrybucja była prostsza i łatwiejsza, dostaje ustawę, gdzie może być dystrybutorem węgla, może podpisać umowę, może ten węgiel zakupić, może na tym węglu nawet zarobić. Jest także możliwość zawarcia umowy z podmiotem prywatnym, gdzie jest już ten skład węgla, czyli nie trzeba budować specjalnej infrastruktury po to, żeby na cztery czy pięć miesięcy samorząd był dysponentem ogromnego składu. To jest jego dobrowolna decyzja czy chce w ten sposób wesprzeć obywateli, czy też nie.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Na rynku jest węgiel, tylko że drogi- podkreśla poranny gość Radia 90 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:

Jarosław Wieczorek: Nie jest tak, że dzisiaj tego węgla brakuje. Są deficyty wynikające przede wszystkim z ceny. Ten węgiel jest dostępny czy w tych supermarketach budowlanych, czy w składach prywatnych, czy węgiel importowany, natomiast to jest oczywiste, że każdy z nas chce kupić ten węgiel taniej.

Radio 90: Jeżeli cena jest zaporowa tak, jak Pan mówi, co będzie lądowało w piecach?

Jarosław Wieczorek: Ja nie mam stu procentowej pewności co i w jaki sposób każdy obywatel włoży do pieca. Naszym zadaniem, zadaniem administracji publicznej – oczywiście, że przede wszystkim rządu – samorząd nie może uchylać się od troski, bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swojego mieszkańca. Chcemy dać im możliwość, żeby dobrej jakości, w dobrej cenie ten węgiel był.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z wojewodą śląskim poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023