Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie: Nadbudowa na bloku przy ul. Północnej do rozbiórki [WIDEO]

Facebook Twitter

Jest wyrok sądu, ale konstrukcja nadal stoi. Mowa o nadbudowie na jednym z bloków przy ulicy Północnej w Jastrzębiu, która przyciąga wzrok. Jej dziwna, nietypowa, przypominająca statek konstrukcja ni jak nie przystaje do budynku, na którym się znajduje. Dobudowany obiekt, który powstał kilkanaście lat temu, jest obecnie w fatalnym stanie.

To bardzo uciążliwe „sąsiedztwo” – mówi Radiu 90 jedna z mieszkanek bloku:

Przeciwko mieszkańcowi, za którego pieniądze postawiona została na dachu nadbudowa, toczy się kilka spraw w sądzie. Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny wydał decyzje o rozbiórce obiektu. Mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jastrzębiu-Zdroju Wojciech Długosz:

Dla 3/4 nadbudowy była orzeczona rozbiórka, następnie NSA wskazał również rozbiórkę 3/4 nadbudowy wskazując, że adresatem rozbiórki powinna być Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim. Zleciliśmy na koszt zarządcy wykonanie ekspertyzy i już część ekspertyzy do nas wpłynęła i jeżeli idzie o samo bezpieczeństwo konstrukcji, tutaj nie mamy na dzisiaj zagrożeń. Już powinno dojść do rozbiórki, także ja myślę, że spółdzielnia powinna coś z tym zrobić.      

„Mamy świadomość, że nadbudowa musi zostać rozebrana” – mówi prezes Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim, która zarządza budynkiem, Arkadiusz Gromodka:

Trzeba to rozebrać, jest wyrok sądu, ale nie zostaliśmy wpuszczeni na tą nadbudowę i w związku z tym nie ruszyło to z miejsca w ogóle. To jest tak dziwne, że jest decyzja sądu administracyjnego, ale tam się trzeba jeszcze dostać. Musi być wyrok sądu, żebyśmy mogli tam wejść w asyście policji. Tu jest „pies pogrzebany” i tak jak mówiłem, sprawa jest w sądzie w tej chwili o nakaz udostępnienia tych segmentów.

Czy rozbiórka będzie skomplikowana, czy na jej czas mieszkańcy będą musieli opuścić budynek?

Przy dzisiejszych metodach rozbiórek myślę, że czas nie będzie długi. Np. w segmencie A, ta konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana i to może trwać dosyć krótko. Gorzej w pozostałych segmentach: B i C, bo tam jest dużo betonu. Na pewno to trzeba będzie dźwigami dźwigać, ale koszty będą na pewno, nawet trudno dzisiaj oszacować, bo to dopiero z projektu i kosztorysu wyjdzie. Rozmawialiśmy z firmami, które takie projekty rozbiórki przygotowują i z tych wstępnych ustaleń twierdzili, że jest duże prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie tych ludzi wysiedlać na jakiś dłuższy czas czy dawać im mieszkań zastępczych, no ale to się okaże dopiero, jak będzie projekt rozbiórki.        

Za rozbiórkę nadbudowy zapłaci spółdzielnia, ale potem będzie się domagać zwrotu kosztów od lokatora, który ją postawił. Jest jeszcze jedna ważna informacja dla mieszkańców bloku przy ulicy Północnej, którzy martwią się o to, w jakim stanie jest konstrukcja całego budynku i czy nie grozi zawaleniem. Ostatnio, by to zbadać, prowadzono odwierty, wyniki są już znane. Mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jastrzębiu-Zdroju Wojciech Długosz:

Potwierdzam, że były prowadzone odwierty, to są potrzebne próbki do badań, na podstawie których można stwierdzić, jaki jest stan betonu i tutaj po tych odwiertach i częściowej ekspertyzie wiemy, że sam obiekt, konstrukcja jest bezpieczna, nie musimy się w tej chwili bać o bezpieczeństwo konstrukcyjne.    

Jak na razie wyrok sądu o rozbiórce jest, a nadbudowa stoi nadal. Kiedy zniknie? To pytanie na razie pozostaje otwarte.

Zobacz nasz materiał wideo:

Zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022