Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie: Nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyjęte…w ciężkiej atmosferze

Facebook Twitter

Więcej terenów pod zabudowę mieszkaniową, więcej terenów inwestycyjnych, więcej terenów zielonych. Na wczorajszej (30.09.) sesji Rady Miasta w Jastrzębiu przyjęto nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Fot.facebook.com/prezydentannahetman

Jak podkreśla prezydent miasta, Anna Hetman:

To najważniejsza uchwała tej kadencji.

Jednak głosowanie nad nią przebiegało w trudnej atmosferze. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli w nim udziału…

Anna Hetman: Radni będąc na sali sesyjnej nie wzięli udziału w głosowaniu sądząc, że bojkotują w ten sposób całą uchwałę i uznane to będzie jako brak kworum podczas głosowania, traktowane jest to zupełnie inaczej, ponieważ oni byli obecni, ta uchwała miała większość, bo 11 głosów było ZA, zatem uchwała została przyjęta. Jestem bardzo zdziwiona postawą danych PiS ponieważ praca nad studium przebiegała 4 lata, na każdym etapie pracy ten dokument był dostępny tym bardziej, że były dwa wyłożenia, konsultacje przeprowadzone z mieszkańcami, a radni to również mieszkańcy, były również spotkania, specjalna komisja dla radnych, którzy mogli dokładnie o to popytać jakiś czas temu.Były komisje Rady Miasta podczas których można było wszystko wyjaśniać. Wielu radnych na komisji wspólnej dotyczącej studium nie pojawiło się, co było zrozumiałe dla nas, że pełna wiedza jest każdemu dostępna.

Jastrzębie – widok z drona

Nowe studium zastąpi dokument, który obowiązywał przez ostatnich 15 lat. Co wprowadza nowego? Jakie daje możliwości?

Anna Hetman: To jest taki materiał, który wskazuje w jakim kierunku, w jakich miejscach można rozwijać budować i inwestować. Tutaj jest bardzo dobra wiadomość na przykład dla mieszkańców domków jednorodzinnych, bądź chcących budować domki jednorodzinne, zwiększamy o prawie 84% tereny pod zabudowę mieszkaniową, ponad 18,5% więcej terenów przeznaczonych na budowę budynków wielorodzinnych, są to takie tereny które wybieraliśmy również z inwestorami, którzy wskazywali, że te właśnie tereny, które dotychczas nie były zagospodarowane, są dobre na budowę domów jednorodzinnych. Więc deweloperzy mają okazję do budowy takich mieszkań, ale są to również takie miejsca w których my jako miasto chcemy inwestować i budować mieszkania dla naszych jastrzębian.

Jastrzębie – widok z drona

O ponad 40% wzrośnie ilość dodatkowych terenów pod produkcję i usługi, ale też wzrośnie liczba terenów zielonych w Jastrzębiu: parków i ogrodów:

Anna Hetman: Studium to jest takim planem i kierunkiem w rozwoju miasta. Te wszystkie nasze plany były konsultowane z mieszkańcami, wielokrotnie konsultowane z przedsiębiorcami również. To właśnie dzięki inwestorom otworzyliśmy się z tym terenem od strony północnej Jastrzębia-Zdroju, by w naturalny sposób ta strefa Żorska się rozlewała na Jastrzębie. Natomiast bardzo ładny teren przy Żwirki i Wigury, który dotychczas był terenem produkcyjnym i nigdy żaden ile to się tym nie zainteresował, a wielu było, postanowiliśmy przekształcić na tereny mieszkaniowo-usługowe i mam nadzieję, że tak bardzo dobrze położony zielony teren z którego widać część miasta, będzie atrakcją dla deweloperów i dla mieszkańców.

Dodajmy, że według studium o 55% wzrasta powierzchnia pod tereny potrzebne, by kontynuować eksploatację górniczą. W sumie w pracach nad nowym dokumentem przeanalizowano aż 2389 wniosków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj