StartWiadomości Wiadomości dnia

Jastrzębie: Z Moszczenicy do Parku Zdrojowego

wyjaśnia Anna Hetman, prezydent Jastrzębia:

Niestety kilkukrotnie ogłaszany przetarg pokazał, że środki, które mamy zabezpieczone w budżecie i te, które otrzymaliśmy z dofinansowania, nie są wystarczające. Te oferty, które przychodziły do miasta, były trzykrotnie wyższe. W związku z tym postanowiliśmy przenieść cały projekt realizacji tego programu w okolice Parku Zdrojowego. Jest budynek Galerii Historii Miasta, w którym odbywają się różnego rodzaju wystawy i służy właśnie tematom historycznym. Projekt dotyczy historii górniczej, wpisuje się w to oczywiście to, czym zajmuje się Galeria Historii Miasta. Cały projekt na modernizację tego budynku już mieliśmy przygotowany wcześniej w związku z tym, łatwiej nam było wykorzystać ten projekt do złożenia ponownie wniosku o zmianę lokalizacji.

Prezydent Anna Hetman ma nadzieję, że w nowej lokalizacji uda się zrealizować projekt w zaplanowanej kwocie:

Zdecydowanie zakres prac mniejszy, to jest mniejszy budynek, ale oczywiście musimy kompleksowo zmodernizować. Jest to budynek, który bardzo wiele lat temu był częściowo zmodernizowany, więc brak odwodnienia czy stare pokrycie dachowe już utrudnia nam przechowywanie zbiorów. Chcemy zadbać o to, aby był on już dobrze odwodniony, zabezpieczony również z termomodernizacją i nowym pokryciem dachowym, dachówką tak, aby się wpisywało w całość Parku Zdrojowego.  

Na ekspozycji w ramach postindustrialnego dziedzictwa pogranicza będą prezentowane drobne pamiątki związane z górnictwem:

W większości będą to już wystawy multimedialne, interaktywne w wykorzystaniem najnowszych technologii, tak jak to obecnie się robi z możliwością zmiany tych wystaw. My mamy tez pewne eksponaty, które w tej chwili wykorzystujemy tam właśnie w Galerii Historii Miasta, one będą również wykorzystywane. Wszystko będzie związane z powstaniem Jastrzębia w związku z górnictwem i z tym, co działo się w górnictwie, z pokazaniem technologii, jakie tam były wykorzystywane. Również planujemy przygotowywanie wystaw na zewnątrz tego budynku, tam gdzie obecnie jest tzw. parking, bo to miejsce również chcemy zmodernizować. 

Jastrzębie ubiega się o to, by postindustrialne dziedzictwo pogranicza w nowej lokalizacji włączyć do Szlaku Zabytków Techniki. Na terenie po byłej łaźni KWK Moszczenica miasto chciałoby utworzyć centrum innowacji, nauki i biznesu: jest gotowy projekt budowlany, magistrat czeka na możliwość pozyskania środków zewnętrznych.

Zostaw komentarz