Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: 6 dekad praw miejskich. Opinie byłych i obecnego prezydenta

Facebook Twitter

Jastrzębie-Zdrój świętuje 60-lecia nadania praw miejskich. W południe odbyła się uroczysta sesja. Radni wyjątkowo spotkali się dziś (30.06.) w Kinie Centrum.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

60 lat miasta Jastrzębie-Zdrój

Obrady rozpoczęły się o godzinie 12:00, przed wejściem na salę posiedzeń nasz reporter Robert Krzyżaniak rozmawiał z Januszem Ogiegło, gospodarzem miasta w talach 1994-2002.

Janusz Ogiegło: Rzeczywiście wspaniały wiek. Chociaż w stosunku do wielu, wielu miejscowości w naszym kraju to jesteśmy bardzo młodzi. Dla mnie to też będzie wzruszająca uroczystość, bo jako uczeń szkoły podstawowej w roku 63, kiedy były nadawane prawa miejskie, znajdowałem się przed ówczesną siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej, gdzie ówczesny przewodniczący tej rady, niejaki pan Serwotka ogłosił, że oto nadano miastu Jastrzębie prawa miejskie.

Janusz Ogiegło

Janusz Ogiegło pełnił funkcje prezydenta od 1994 do 2002 roku.

Janusz Ogiegło: Był to początek transformacji i przede mną była tylko jedna prawdziwa kadencja. 1994. Naprawiliśmy wiele błędów przeszłości, a wiele rzeczy tworzyliśmy od nowa. Udało się między innymi sprowadzić Uniwersytet Śląski do Jastrzębia, udało się wyremontować wszystkie obiekty w Zdroju, udało się zagospodarować tereny położone w strefie centrum, w tym kina dwa. Znalazł się bank, McDonald i inne obiekty. No i wybudowałem, policzyłem ostatnio, 6 w mieście, także jestem w tej chwili jeszcze rekordzistą.

Marian Janecki

Kolejny prezydentem przez 3 kadencje był Marian Janecki. Jego zdaniem 60 lat dla miasta to niewiele:

Marian Janecki: Wspaniały wiek, bo tak się składa, że ja jestem równo latkiem naszego miasta. Wprawdzie o miesiąc jestem młodszy, bo prawa miejskie są teraz z końcem czerwca nadane były, moje urodziny są końcem lipca. Ale muszę powiedzieć jedno, że miasto 60-letnie to jest młode miasto. W wieku człowieka 60 lat to już jest taki wiek, w którym mówimy o seniorze, już o pewnym doświadczeniu życiowym. A to miasto jednak jest dalej w jakimś okresie rozwoju.

Marian Janecki uważa, że lata jego prezydentury (2002-2014) to było wyzwanie:

Marian Janecki: Przeszedłem z pracy w szkole jako nauczyciel do pracy w samorządzie. To jest całkiem inna praca. Przede wszystkim praca, która wymaga bardzo wielu takich działań we współpracy z ludźmi. Te pomysły, które się rodziły czy u mnie, czy w kręgu najbliższych osób, czy urzędników, one potem musiały być też odpowiednio przekazane. Trzeba było przekonać do tego nie tylko radnych, ale też i mieszkańców. Ale myślę, że dużo rzeczy zrobiliśmy.

To też był taki okres czasu, kiedy byliśmy w okresie przed wejściem do Unii Europejskiej, a potem już w Unii, gdzie mieliśmy możliwość korzystania ze środków unijnych. Z tego powodu też czuję taką satysfakcję, że wiele tych środków zostało przeznaczonych na takie zadania, które naprawdę rozwiązały problemy, które się ciągnęły od wielu, wielu lat.

Radio 90: Czego pan życzy miastu na kolejne lata?

Marian Janecki:Dobrego rozwoju. Tego, żeby ludzie w tym mieście czuli się dobrze, żeby tutaj przede wszystkim widzieli swój własny dom, perspektywy dla siebie, te osoby starsze, żeby tu były perspektywy dla nich. Myślę, że to chyba najważniejsze, żebyśmy się dobrze czuli w tym naszym mieście.

Anna Hetman prezydent Jastrzębia-Zdroju

Obecnie urzędująca prezydent Anna Hetman, uważa, że dzisiejsza uroczystość to święto wszystkich mieszkańców, byłych i obecnych:

Anna Hetman: To wyjątkowy dzień dla nas wszystkich, dla jastrzębian, bo przez te 60 lat tak naprawdę to mieszkańcy bardzo duży wkład włożyli do tego, aby miasto nasze Jastrzębie-Zdrój wyglądało tak, jak teraz wygląda. Bardzo dużo osób przyczyniło się do tego, żebyśmy my, Jastrzębia, nie byli dumni z tego miasta. Mamy bardzo bogatą historię. Za to dzisiaj będziemy dziękować. O tym dzisiaj będziemy mówić. I to jest taki wyjątkowy dzień, że każdy z nas z Jastrzębia powinien się poczuć dumny z tego miasta.

Jej zdaniem w historii miejscowości, która obejmuje także okres przed 1963 rokiem, były 3 ważne momenty.

Anna Hetman: To jest pierwsze uzdrowisko w momencie, kiedy ono powstało i miało świetność swoją w 19. i początkiem 20. wieku, a drugie to historia wolnościowa, czyli lata 80. Bohaterstwo górników, strajki i podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego. Teraz to trzeci etap, czyli transformacja, kolejna transformacja, zmiany w Jastrzębiu, które następują na skutek zmian generalnie w całej Europie i w Polsce. Podejmujemy bardzo odważne decyzje, takie, które będą bardzo dobrze służyły przyszłym pokoleniom.

Jaka przyszłość zdaniem Anny Hetman czeka Jastrzębie-Zdrój?

Anna Hetman: Jastrzębie-Zdrój przyszłości to miasto przede wszystkim inteligentne, nowoczesne, przyjazne, z dużą ilością zieleni, z zieloną energią i przemysłem wysokich technologii, ale również miasto turystyczne, które przyciąga już teraz bardzo dużo turystów mieszkańców. Dzisiaj mamy bardzo dużo gości, nie tylko jastrzębian i zasłużonych dla miasta, również gości z zagranicy. Ci, z którymi współpracujemy, z którymi nawiązujemy współpracę nie tylko w zakresie kultury i działań społecznych, również działań gospodarczych. Na tym nam bardzo zależy, bo chcemy takie rozwiązania wdrażać w naszym mieście, które będą dla miasta jak najbardziej potrzebne i nowoczesne.

Dodajmy, że pierwszym niekomunistycznym prezydentem był nieżyjący już Władysław Czyż, swoją funkcję pełnił w latach 1990-1994.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024