Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie-Zdrój: Ekologiczny mural gotowy! Nie tylko promuje ekologię, oczyszcza też powietrze

Facebook Twitter

Na jednym z jastrzębskich bloków powstał eko-mural. Ma prawie 200 metrów kwadratowych powierzchni i ozdobił ścianę jednego z budynków przy ulicy Krakowskiej. Projekt wybrali jastrzębianie spośród prac zgłoszonych do konkursu.

fot. Kamila Sadowska-Lasyk/jastrzebie.pl

Chodziło w nim o zachęcanie do ekologicznych działań, dodatkowo finałowa praca została zrealizowana specjalnymi farbami, które pochłaniają zanieczyszczenia. Autorką zwycięskiej pracy jest Izabela Szulc, w jej projekcie oprócz tematyki konkursowej są także miejsca kojarzące się z Jastrzębiem, czyli np. muszla koncertowa z Parku Zdrojowego, czy Kościół pw. Św. Barbary i Józefa.

Projekt wybrali jastrzębianie

Po zapoznaniu się z ponad setką prac konkursowych komisja wyselekcjonowała trzy. Ostateczna decyzja należała do mieszkańców. Najwięcej głosów oddali na grafikę Izabeli Szulc. Jej praca zdobyła ich łącznie 196 i to właśnie ona, po wymaganych poprawkach, ozdobiła blok.

Korekta kolorystyczna projektu była konieczna ze względu na konieczność dostosowania go do palety producenta farby antysmogowej

– wyjaśnia Justyna Jeleń z Wydziału Ochrony Środowiska. Autorka projektu mieszka w Chybach, ma 31 lat i choć w jej pracy znajdują się elementy jastrzębskiej architektury, ona sama nigdy nie była w mieście:

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odwiedzę miasto, szczególnie chciałabym zobaczyć Park Zdrojowy

– mówi Izabela Szulc.

Wiedzę na temat zabytków i atrakcji turystycznych czerpałam w dużej mierze z oficjalnej strony miasta. W zawartych tam zakładkach w sposób wyczerpujący zostały opisane miejsca, które starałam się odwzorować w projekcie. To między innymi muszla koncertowa z urokliwego Parku Zdrojowego, czy Kościół pw. Św. Barbary i Józefa o nietuzinkowej historii

– dodaje autorka zwycięzkiego projektu.

Jak sama przyznaje, tematyka ekologiczna jest dla niej szczególnie ważna:

Stworzenie projektu zachęcającego ludzi do postawy proekologicznej, który zostanie zrealizowany przy użyciu antysmogowych farb było czystą przyjemnością. W swojej realizacji chciałam odwołać się do lokalnej działalności, oddolnych inicjatyw, pokazać konkretne fragmenty miasta, zachęcić tym samym turystów oraz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju do sadzenia drzew i życia w zgodzie z naturą

Za swoją pracę Izabela Szulc otrzymała nagrodę w wysokości 5000 złotych.

Mural jest częścią i jednocześnie „kropką nad i” tegorocznej akcji ekologicznej „Weź się zazieleń”! W jej ramach jastrzębianie zasadzili wspólnie 250 drzew. Otrzymywali także mieszanki nasion, dzięki którym tworzyli własne łąki kwietne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023