Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jastrzębie- Zdrój: Galeria handlowa czy tereny zielone?

Facebook Twitter

Galeria handlowa czy tereny zielone ? W Jastrzębiu-Zdroju znów odżyły emocje związane z zagospodarowaniem strefy centrum. Należy ona do prywatnego inwestor i od blisko 20 lat toczy się dyskusja nad jego wykorzystaniem.

Kolejny inwestor chce postawić tam galerię, biura, mieszkania, hotel i kino. Za nami konsultacje społeczne, na których głosy mieszkańców były podzielone. Część chce, by powstała tam galeria handlowa i inni chcą, by pozostawić to miejsce takim, jakim jest. A dziś to ponad 11 hektarów, na których rosną drzewa a schronienie mają ptaki.

Ono jest też niezwykle cenne, jeżeli chodzi o jego walory przyrodnicze, co potwierdziło analizy Centrum Dziedzictwa Górnego Śląska z Katowic. To jest jednostka rządowa, to jest bardzo cenny przyrodniczo teren. Wprost pisze w dokumentach – nie ma możliwości gdziekolwiek indziej w Jastrzębiu pozyskać taki teren, żeby zamienić go na cokolwiek. Jest unikalny i bardzo wartościowy przyrodniczo.

–  Mówi Daniel Korbel z jastrzębskiego stowarzyszenia Wzrastaj, które zebrało do tej pory kilka tysięcy podpisów przeciwko budowie w tym miejscu centrum handlowego. Jastrzębskie stowarzyszenie Wzrastaj chce zmiany zagospodarowania planu przestrzennego Jastrzębia-Zdroju.

Dotychczasowy polan przewiduje, że tutaj mogą powstawać budynki wielkopowierzchniowe, czyli galeria handlowa. Te budynki, które będą wymagały wycięcia tych wszystkich drzew. Prowadzimy tę akcję w obronie tego terenu zielonego już od dwudziestu lat. Natomiast teraz chcemy wpłynąć na władze miasta, na radnych, żeby ten teren podzielić te 11,5 hektara, pozostawić ten teren, na którym dokładnie się znajdujemy, czyli gdzie są te pola, i jest najmniej drzew i niech sobie tutaj developer robi co chce. Natomiast dla pozostałych 70% tego terenu zmienić plan zagospodarowana przestrzennego, żeby on przewidywał, że ma być to teren zieleni urządzonej, teren rekreacyjny, wypoczynkowy, na którym nie można budować budynków wielkopowierzchniowych.

Zdaniem prezydent Jastrzębia Anny Hetman większość mieszkańców opowiada się za budową w strefie centrum galerii handlowej i można pogodzić te interesy.

Jaki będzie finał sprawy, dowiemy się wiosną przyszłego roku. Projekt studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu ma być gotowy w marcu. Wówczas radni będą mogli wprowadzić zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023